Muž loni ubodal na pláži v Egyptě českou turistku. Souzen nebude, je nesvéprávný, rozhodly úřady

Zahraničí Adéla Očenášková Zahraničí, Adéla Očenášková
Aktualizováno 20. 7. 2018 14:18
V současné době se útočník nachází v detenčním zařízení.
Policie v Hurghadě - ilustrační foto.
Policie v Hurghadě - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha/Hurghada - Muž, který loni v červenci pobodal na pláži v Egyptě několik lidí, nebude za svůj čin souzený. Podle českého ministerstva zahraničí ho egyptské úřady považují za nesvéprávného. Při útoku zemřela také jedna Češka. 

"Egyptská strana potvrdila, že lékařské zprávy, které byly vypracovány v rámci posudků na pachatele, indikují, že dotyčný trpí mozkovou dysfunkcí," napsal resort v tiskové zprávě. 

Podle lékařů je muž nebezpečný pro své okolí, informovali zástupci české diplomacie, kteří o situaci v pátek jednali s egyptským charge d´affaires.

Útočník se v současné době nachází v detenčním zaříznení, kde setrvá do rozhodnutí soudu. Podle egyptského zástupce je pravděpodobné, že soud závěry z lékařské zprávy potvrdí a nařídí pachateli ústavní léčbu místo zahájení trestního řízení.

Tehdy osmadvacetiletý muž pobodal v letovisku Hurghada 14. července 2017 několik zahraničních turistek. Dvě Němky ve věku 56 a 65 let zemřely na místě. Mezi čtyřmi zraněnými byla i šestatřicetiletá Češka, která později zemřela.

Přesné pozadí útoku není dosud zcela vyjasněné. Vyšetřovatelé krátce po útoku informovali, že pachatel byl ve styku s takzvaným Islámským státem. Později se ale začaly objevovat zprávy, že útočník měl psychické problémy. Jeden ze svědků například vypověděl, že útočník křičel, že cizinci a křesťané nemají v Egyptě co dělat.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy