Muž loni ubodal na pláži v Egyptě českou turistku. Souzen nebude, je nesvéprávný, rozhodly úřady

Zahraničí Adéla Očenášková Zahraničí, Adéla Očenášková
Aktualizováno 20. 7. 2018 14:18
V současné době se útočník nachází v detenčním zařízení.
Policie v Hurghadě - ilustrační foto.
Policie v Hurghadě - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha/Hurghada - Muž, který loni v červenci pobodal na pláži v Egyptě několik lidí, nebude za svůj čin souzený. Podle českého ministerstva zahraničí ho egyptské úřady považují za nesvéprávného. Při útoku zemřela také jedna Češka. 

"Egyptská strana potvrdila, že lékařské zprávy, které byly vypracovány v rámci posudků na pachatele, indikují, že dotyčný trpí mozkovou dysfunkcí," napsal resort v tiskové zprávě. 

Podle lékařů je muž nebezpečný pro své okolí, informovali zástupci české diplomacie, kteří o situaci v pátek jednali s egyptským charge d´affaires.

Útočník se v současné době nachází v detenčním zaříznení, kde setrvá do rozhodnutí soudu. Podle egyptského zástupce je pravděpodobné, že soud závěry z lékařské zprávy potvrdí a nařídí pachateli ústavní léčbu místo zahájení trestního řízení.

Tehdy osmadvacetiletý muž pobodal v letovisku Hurghada 14. července 2017 několik zahraničních turistek. Dvě Němky ve věku 56 a 65 let zemřely na místě. Mezi čtyřmi zraněnými byla i šestatřicetiletá Češka, která později zemřela.

Přesné pozadí útoku není dosud zcela vyjasněné. Vyšetřovatelé krátce po útoku informovali, že pachatel byl ve styku s takzvaným Islámským státem. Později se ale začaly objevovat zprávy, že útočník měl psychické problémy. Jeden ze svědků například vypověděl, že útočník křičel, že cizinci a křesťané nemají v Egyptě co dělat.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Gruzínské parlamentní volby podle odhadů vyhrál Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho

Parlamentní volby v Gruzii podle čtyř různých průzkumů vyhrála vládnoucí strana Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho. Tři průzkumy mezi voliči, kteří odevzdali svůj hlas, jí podle gruzínských televizních stanic připisují více než 50 procent hlasů, což by znamenalo šanci na vytvoření kabinetu bez koalice. Čtvrtý průzkum uvádí 41 procent pro Gruzínský sen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy