Msta za zničení Rakky. Islámský stát obchoduje s lidmi a plánuje druhé 11. září, varují tajné služby

Martin Novák Martin Novák
20. 10. 2017 14:02
Teroristická organizace Islámský stát se mění. Džihádisté po prohrách ztratili velkou část území i peníze. Jedním z posledních zdrojů příjmů zůstává výkupné za otroky z řad jezídských žen a dětí. Své stoupence už neláká k rozšiřování chalífátu, ale na mstu za jeho zničení. Americká náměstkyně ministra pro vnitřní bezpečnost varovala, že zprávy tajných služeb hovoří jasně: Islámský stát plánuje velký útok srovnatelný s 11. zářím. Teroristé podle ní chtějí velkou explozi nebo zničit letadlo.
Propagandistický časopis Islámského státu Dabiq.
Propagandistický časopis Islámského státu Dabiq. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Osm milionů lidí žilo pod vládou Islámského státu v době jeho největšího rozmachu v letech 2014 a 2015.

Kontroloval ropná pole a naleziště zemního plynu ve východní Sýrii a západním Iráku. Když se k tomu připočetly příjmy z daní, v roce 2015 si organizace "vydělala" půl miliardy dolarů.

Teď je většina z toho pryč. Velká města, ropná pole i příliv tisíců rekrutů ze zahraničí. Po porážce v Mosulu a úterním pádu Rakky se IS drží už jen v údolí Eufratu ve východní Sýrii a na izolovaných místech v západoirácké poušti.

Vedení Islámského státu tak má omezené možnosti, jak platit své bojovníky, a přichází o mediální image "nejbohatší teroristické organizace světa".

Televize CNN uvedla, že jedním z posledních zdrojů příjmů džihádistů zůstává výkupné za otroky, které zajali z řad náboženské komunity jezídů.

Příbuzní a autonomní vláda iráckých Kurdů platí velké částky za ženy a děti, které je Islámský stát ochoten propustit. Stále je od roku 2014 v zajetí a otroctví asi tři tisíce lidí.

"Aura nepřemožitelnosti, kterou dříve Islámský stát vyzařoval při svých vojenských úspěších, je rozbitá a už ji nemohou opravit," říká Fawas Gerges, autor uznávané knihy ISIS: A History.

Své stoupence džihádisté dosud oslovovali přes internet výzvami, aby přišli do chalífátu, bojovali za něj a dál rozšiřovali jeho území a bohatství vítěznými bitvami.

Výzvy k pomstě

Tento triumfalismus nalákal do Sýrie a Iráku zhruba 30 tisíc lidí z více než stovky zemí světa. Po porážkách a ústupu během uplynulých měsíců už ale touto formou nemůže pokračovat.

Na řadu tak velmi pravděpodobně ve stále větší míře přijdou výzvy k pomstě za zničený chalífát a mrtvé bojovníky.

"Použijí jako nástroj radikalizace fotografie a videa z Rakky a dalších válečných zón, na kterých budou zabité děti a civilisté," upozornil v deníku Independent Adam Deen, bývalý člen radikální islamistické organizace Muhadžirún, který se s její ideologií rozešel.

Americká náměstkyně ministra pro vnitřní bezpečnost Elaine Dukeová řekla ve čtvrtek v Londýně, že IS a s ním spojení teroristé chystají útok srovnatelný s 11. zářím. "Chtějí velkou explozi, chtějí zničit letadlo. Zpravodajské informace jsou v tomto směru jasné," řekla Dukeová po schůzce s britským ministrem vnitra.

Podle ní je nutné vytlačit islamistickou propagandu z internetu a sociálních sítí.

Výzkumné centrum Policy Exchange zveřejnilo tento týden zprávu, že největší návštěvnost mají internetové stránky a účty na sociálních sítích s islamistickou propagandou v Turecku, Spojených státech, Saúdské Arábii, Iráku a Velké Británii.

"Islámský stát i přes porážky a ztráty území stále produkuje zhruba sto materiálů denně na Twitteru, Facebooku, YouTube či přes komunikační aplikaci Telegram," uvádí se v analýze.

Kdyby lidi jeli na Blízký východ bez předsudků, našli by tam samá pozitiva, chci destigmatizovat názor společnosti, že všichni Arabové jsou radikálové | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 30 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy