Msta za zničení Rakky. Islámský stát obchoduje s lidmi a plánuje druhé 11. září, varují tajné služby

Martin Novák Martin Novák
20. 10. 2017 14:02
Teroristická organizace Islámský stát se mění. Džihádisté po prohrách ztratili velkou část území i peníze. Jedním z posledních zdrojů příjmů zůstává výkupné za otroky z řad jezídských žen a dětí. Své stoupence už neláká k rozšiřování chalífátu, ale na mstu za jeho zničení. Americká náměstkyně ministra pro vnitřní bezpečnost varovala, že zprávy tajných služeb hovoří jasně: Islámský stát plánuje velký útok srovnatelný s 11. zářím. Teroristé podle ní chtějí velkou explozi nebo zničit letadlo.
Propagandistický časopis Islámského státu Dabiq.
Propagandistický časopis Islámského státu Dabiq. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Osm milionů lidí žilo pod vládou Islámského státu v době jeho největšího rozmachu v letech 2014 a 2015.

Kontroloval ropná pole a naleziště zemního plynu ve východní Sýrii a západním Iráku. Když se k tomu připočetly příjmy z daní, v roce 2015 si organizace "vydělala" půl miliardy dolarů.

Teď je většina z toho pryč. Velká města, ropná pole i příliv tisíců rekrutů ze zahraničí. Po porážce v Mosulu a úterním pádu Rakky se IS drží už jen v údolí Eufratu ve východní Sýrii a na izolovaných místech v západoirácké poušti.

Vedení Islámského státu tak má omezené možnosti, jak platit své bojovníky, a přichází o mediální image "nejbohatší teroristické organizace světa".

Televize CNN uvedla, že jedním z posledních zdrojů příjmů džihádistů zůstává výkupné za otroky, které zajali z řad náboženské komunity jezídů.

Příbuzní a autonomní vláda iráckých Kurdů platí velké částky za ženy a děti, které je Islámský stát ochoten propustit. Stále je od roku 2014 v zajetí a otroctví asi tři tisíce lidí.

"Aura nepřemožitelnosti, kterou dříve Islámský stát vyzařoval při svých vojenských úspěších, je rozbitá a už ji nemohou opravit," říká Fawas Gerges, autor uznávané knihy ISIS: A History.

Své stoupence džihádisté dosud oslovovali přes internet výzvami, aby přišli do chalífátu, bojovali za něj a dál rozšiřovali jeho území a bohatství vítěznými bitvami.

Výzvy k pomstě

Tento triumfalismus nalákal do Sýrie a Iráku zhruba 30 tisíc lidí z více než stovky zemí světa. Po porážkách a ústupu během uplynulých měsíců už ale touto formou nemůže pokračovat.

Na řadu tak velmi pravděpodobně ve stále větší míře přijdou výzvy k pomstě za zničený chalífát a mrtvé bojovníky.

"Použijí jako nástroj radikalizace fotografie a videa z Rakky a dalších válečných zón, na kterých budou zabité děti a civilisté," upozornil v deníku Independent Adam Deen, bývalý člen radikální islamistické organizace Muhadžirún, který se s její ideologií rozešel.

Americká náměstkyně ministra pro vnitřní bezpečnost Elaine Dukeová řekla ve čtvrtek v Londýně, že IS a s ním spojení teroristé chystají útok srovnatelný s 11. zářím. "Chtějí velkou explozi, chtějí zničit letadlo. Zpravodajské informace jsou v tomto směru jasné," řekla Dukeová po schůzce s britským ministrem vnitra.

Podle ní je nutné vytlačit islamistickou propagandu z internetu a sociálních sítí.

Výzkumné centrum Policy Exchange zveřejnilo tento týden zprávu, že největší návštěvnost mají internetové stránky a účty na sociálních sítích s islamistickou propagandou v Turecku, Spojených státech, Saúdské Arábii, Iráku a Velké Británii.

"Islámský stát i přes porážky a ztráty území stále produkuje zhruba sto materiálů denně na Twitteru, Facebooku, YouTube či přes komunikační aplikaci Telegram," uvádí se v analýze.

Kdyby lidi jeli na Blízký východ bez předsudků, našli by tam samá pozitiva, chci destigmatizovat názor společnosti, že všichni Arabové jsou radikálové | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy