Msta za zničení Rakky. Islámský stát obchoduje s lidmi a plánuje druhé 11. září, varují tajné služby

Martin Novák Martin Novák
20. 10. 2017 14:02
Teroristická organizace Islámský stát se mění. Džihádisté po prohrách ztratili velkou část území i peníze. Jedním z posledních zdrojů příjmů zůstává výkupné za otroky z řad jezídských žen a dětí. Své stoupence už neláká k rozšiřování chalífátu, ale na mstu za jeho zničení. Americká náměstkyně ministra pro vnitřní bezpečnost varovala, že zprávy tajných služeb hovoří jasně: Islámský stát plánuje velký útok srovnatelný s 11. zářím. Teroristé podle ní chtějí velkou explozi nebo zničit letadlo.
Propagandistický časopis Islámského státu Dabiq.
Propagandistický časopis Islámského státu Dabiq. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Osm milionů lidí žilo pod vládou Islámského státu v době jeho největšího rozmachu v letech 2014 a 2015.

Kontroloval ropná pole a naleziště zemního plynu ve východní Sýrii a západním Iráku. Když se k tomu připočetly příjmy z daní, v roce 2015 si organizace "vydělala" půl miliardy dolarů.

Teď je většina z toho pryč. Velká města, ropná pole i příliv tisíců rekrutů ze zahraničí. Po porážce v Mosulu a úterním pádu Rakky se IS drží už jen v údolí Eufratu ve východní Sýrii a na izolovaných místech v západoirácké poušti.

Vedení Islámského státu tak má omezené možnosti, jak platit své bojovníky, a přichází o mediální image "nejbohatší teroristické organizace světa".

Televize CNN uvedla, že jedním z posledních zdrojů příjmů džihádistů zůstává výkupné za otroky, které zajali z řad náboženské komunity jezídů.

Příbuzní a autonomní vláda iráckých Kurdů platí velké částky za ženy a děti, které je Islámský stát ochoten propustit. Stále je od roku 2014 v zajetí a otroctví asi tři tisíce lidí.

"Aura nepřemožitelnosti, kterou dříve Islámský stát vyzařoval při svých vojenských úspěších, je rozbitá a už ji nemohou opravit," říká Fawas Gerges, autor uznávané knihy ISIS: A History.

Své stoupence džihádisté dosud oslovovali přes internet výzvami, aby přišli do chalífátu, bojovali za něj a dál rozšiřovali jeho území a bohatství vítěznými bitvami.

Výzvy k pomstě

Tento triumfalismus nalákal do Sýrie a Iráku zhruba 30 tisíc lidí z více než stovky zemí světa. Po porážkách a ústupu během uplynulých měsíců už ale touto formou nemůže pokračovat.

Na řadu tak velmi pravděpodobně ve stále větší míře přijdou výzvy k pomstě za zničený chalífát a mrtvé bojovníky.

"Použijí jako nástroj radikalizace fotografie a videa z Rakky a dalších válečných zón, na kterých budou zabité děti a civilisté," upozornil v deníku Independent Adam Deen, bývalý člen radikální islamistické organizace Muhadžirún, který se s její ideologií rozešel.

Americká náměstkyně ministra pro vnitřní bezpečnost Elaine Dukeová řekla ve čtvrtek v Londýně, že IS a s ním spojení teroristé chystají útok srovnatelný s 11. zářím. "Chtějí velkou explozi, chtějí zničit letadlo. Zpravodajské informace jsou v tomto směru jasné," řekla Dukeová po schůzce s britským ministrem vnitra.

Podle ní je nutné vytlačit islamistickou propagandu z internetu a sociálních sítí.

Výzkumné centrum Policy Exchange zveřejnilo tento týden zprávu, že největší návštěvnost mají internetové stránky a účty na sociálních sítích s islamistickou propagandou v Turecku, Spojených státech, Saúdské Arábii, Iráku a Velké Británii.

"Islámský stát i přes porážky a ztráty území stále produkuje zhruba sto materiálů denně na Twitteru, Facebooku, YouTube či přes komunikační aplikaci Telegram," uvádí se v analýze.

Kdyby lidi jeli na Blízký východ bez předsudků, našli by tam samá pozitiva, chci destigmatizovat názor společnosti, že všichni Arabové jsou radikálové | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy