Vlivné ženy Hollywoodu rozběhly kampaň proti sexuálnímu obtěžování. Ve fondu už mají miliony dolarů

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
2. 1. 2018 20:00
Do fondu na podporu žen, které mají zkušenost se sexuálním obtěžováním, přispěly hollywoodské herečky 13 milionů dolarů.
Herečka Meryl Streepová také přispěla do fondu.
Herečka Meryl Streepová také přispěla do fondu. | Foto: Reuters

Los Angeles - Sexuální aféry vlivných mužů Hollywoodu mají dohru. Na 300 hereček, producentek, režisérek a dalších významných žen z amerického filmového průmyslu spustilo kampaň na pomoc ženám, které mají zkušenost se sexuálním obtěžováním.

Jmenuje se Times’ Up (Čas vypršel) a její součástí je i fond na pomoc méně privilegovaným ženám, které pracují mimo záře reflektorů a zájem společnosti. Obsahuje už 13 milionů dolarů (v přepočtu 277 milionů korun).

"Pokud naše skupina žen nedokáže vybojovat vzor pro ostatní ženy, které nemají takovou moc, kdo to pak dokáže?" komentovala novou kampaň producentka Shonda Rhimesová

Loni v říjnu vypluly na povrch skandály amerického producenta Harveyho Weinsteina. Od té doby se hollywoodské herečky postupně přidávaly k hnutí #MeToo, které vzniklo už v roce 2006 v Brooklynu. Na sociálních sítích odhalovaly rozsáhlost fenoménu sexuálního obtěžování.

Letos se hollywoodské hvězdy rozhodly založit dokonce vlastní kampaň a pomoci naopak obyčejným ženám mimo showbyznys nebo politiku.

Peníze z fondu jim mají pomoci bránit se u soudu a vypořádat se s následky toho, že promluví o obtěžování. Ať už jde o zdravotní sestry, pokojské, servírky, nebo pracovnice v továrnách.

Mezi herečkami, které do fondu přispěly, jsou mimo jiné Meryl Streepová, Ashley Juddová, Reese Witherspoonová, Natalie Portmanová nebo Emma Stoneová.

Ke kampani se přihlásila i britská herečka Emma Watsonová, která je známou obhájkyní ženských práv nejen na půdě OSN, kde figuruje jako ambasadorka dobré vůle. "Stojím za ženami ve všech odvětvích a říkám, že čas zneužívání, obtěžování, marginalizace a nedostatečného zastoupení vypršel," napsala na Twitter.

Čas vypršel

Kampaň ženy zahájily v pondělí, první den v roce, prostřednictvím otevřeného dopisu, který otiskly americké noviny The New York Times.

"Boj za to, aby ženy prorazily, povstaly a byly jednoduše vyslyšeny a uznány na pracovištích ovládaných převážně muži, musí skončit. Tomuto neproniknutelnému monopolu vypršel čas," stojí v něm.

Herečky tak reagují na kritiku, která se na hnutí #MeToo snášela kvůli tomu, že zdánlivě cílilo pouze na mocné a zámožné muže. Loni v listopadu poslalo podobný otevřený dopis do Hollywoodu na 7000 žen zaměstnaných v zemědělství, které se symbolicky postavily za herečky, které promluvily o skandálním chování producenta Weinsteina.

V té době se poprvé sešly dva světy, které spojoval stejný problém sexuálního obtěžování: filmové divy a obyčejné, méně privilegované pracující ženy.

Přijďte v černém

Z několika neformálních schůzek žen napříč společenskými vrstvami, ale se stejnou zkušeností postupně vznikla kampaň Time’s Up. Rychle se rozrostla a nyní se pod její hlavičkou pořádají semináře a workshopy v New Yorku a Londýně. Cílem je prosazovat právní předpisy o genderové rovnosti na pracovištích a trestat firmy, které se jimi neřídí.

Kampaň funguje na bázi několika pracovních skupin složených z dobrovolnic, které se pravidelně scházejí.

Kromě toho iniciátorky vyzvaly herečky, aby přišly na letošní udílení filmových cen Zlaté glóby v černých šatech a vyjádřily tak podporu hnutí. "Je to okamžik solidarity, nikoliv módy," vysvětlila americká herečka Eva Longoria.

Video: Kampaň #MeToo se do společnosti promítne represivně, tvrdí novinář Luděk Staněk

Kampaň #metoo se do společnosti promítne represivně, tvrdí novinář Luděk Staněk v duelu s redaktorkou Respektu Silvií Lauder. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 24 minutami

Řada pojišťoven pojistí Čechům riziko covid-19 v celé Evropě

Řada pojišťoven v letní sezoně pojistí Čechům léčebné výlohy v souvislosti s nemocí covid-19 i v zemích, které ministerstvo zahraničí označuje jako rizikové nebo vysoce rizikové, tedy v celé Evropě. Některé tyto pojistky zlevňují. Pojišťovny pouze nekryjí riziko koronaviru v zemích, kam ministerstvo zahraničí přímo zakáže cestovat. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy