"Místo Putina máme liliputa". Tisíce Poláků protestovaly proti podřízení soudů vládní straně

ČTK ČTK
16. 7. 2017 19:47
V několika polských městech proběhly v neděli další protivládní demonstrace. Tisíce lidí vyšly do ulic kvůli soudní reformě, která by podle opozice skoncovala s nezávislou justicí. Řečníci slibovali bránit demokracii před předsedou PiS a faktickým vládcem země Jaroslawem Kaczyńským. V pátek parlament, v jehož obou komorách má PiS většinu, schválil zákon, dávající větší slovo při jmenování soudců poslancům.
Demonstranti před budovou polského parlamentu ve Varšavě.
Demonstranti před budovou polského parlamentu ve Varšavě. | Foto: Reuters

Varšava - Tisíce lidí v neděli protestovaly v největších polských městech proti soudní reformě navržené vládnoucí konzervativní stranou Právo a spravedlnost (PiS). Reforma by podle opozice skoncovala s nezávislou justicí a oslabila demokracii.

"Hanba, hanba," skandoval dav, který se shromáždil pod polskými a unijními vlajkami před sídlem parlamentu ve Varšavě. Řečníci slibovali bránit demokracii před předsedou PiS a faktickým vládcem země Jaroslawem Kaczyńským, označovaným za "diktátora" a přezdívaným "kačer". "Pryč s kačerem-diktátorem," volal dav.

"Místo Putina máme liliputa," prohlásil na demonstraci bývalý disident, šéfredaktor listu Gazeta Wyborcza Adam Michnik a ujišťoval, že když si Poláci poradili se Stalinem a komunismem, zvládnou i Kaczyńského a PiS. "Otázka zní jen, kdy a jak to skončí. Nejlépe bez násilí," řekl.

V pátek parlament, v jehož obou komorách má PiS většinu, schválil zákon, dávající větší slovo při jmenování soudců poslancům. Podle kritiků nový zákon porušuje ústavní dělbu moci. Nicméně je velice pravděpodobné, že jej nebude vetovat prezident Andrzej Duda, který také vzešel z PiS.

Konzervativci z PiS rovněž předložili návrh zákona, který by umožnil vyměnit všechny soudce nejvyššího soudu, až na výjimky vybrané ministrem spravedlnosti.

PiS již před časem ovládla ústavní soud, i když se i kvůli tomu dostala do sporu s Evropskou komisí. Kontroluje také prokuraturu.

PiS tvrdí, že ve volbách získala demokratický mandát ke změnám, které mají vést k lepší a předvídatelnější práci soudů. Kaczyński, který je sám právníkem, tvrdí, že soudní systém, zděděný z komunistické éry, potřebuje radikálně změnit.

Varšavská radnice, ovládaná opozicí, odhadla počet demonstrantů v polské metropoli na 10.000, policie, podřízená vládě, na 4500.

 

Právě se děje

Další zprávy