Foto: Nedělní ráno ukázalo katastrofu. Tornádo pustošilo Mississippi silou EF-4

Foto: Nedělní ráno ukázalo katastrofu. Tornádo pustošilo Mississippi silou EF-4
Americký prezident Joe Biden vyhlásil pro stát Mississippi, kde v noci na sobotu zabilo ničivé tornádo více než dvě desítky lidí, stav katastrofy.
Stovkám lidí muselo být poskytnuto náhradní přístřeší.
Rozsah škod, které tornádo napáchalo, vyšel najevo teprve v neděli po rozednění a symbolem zkázy se staly zejména obce Silver City...
... a Rolling Fork, z něhož zbyly z velké části jen trosky.
Foto: Reuters
Reuters Zahraničí Reuters, Zahraničí
26. 3. 2023 16:37
Americký prezident Joe Biden vyhlásil stav katastrofy pro stát Mississippi, kde v noci na sobotu zabilo ničivé tornádo více než dvě desítky lidí. Rozhodnutí uvolní federální pomoc pro obyvatele několika okresů, které podle agentury AP patří k nejchudším ve Spojených státech.

V Mississippi zahynulo nejméně 25 lidí a desítky dalších byly zraněny poté, co se mohutná bouře prohnala několika obcemi v oblasti mississippské delty. V Alabamě zemřel při bouři člověk, kterému vítr několikrát převrátil jeho obytný přívěs.

Pátrací a záchranné týmy pokračují v prohledávání trosek domů, z nichž mnoho bylo zcela srovnáno se zemí. Stovkám lidí muselo být poskytnuto náhradní přístřeší. Nejhůře postižené je městečko Rolling Fork, z něhož zbyly z velké části jen trosky.

Na základě Bidenova rozhodnutí lze vyčlenit federální prostředky na obnovu v mississippských okresech Carroll, Humphreys, Monroe a Sharkey. Peníze poputují také na dočasné ubytování, opravy nepojištěného majetku či pomoc zasaženým podnikům, uvádí prohlášení Bílého domu.

Stav katastrofy vyhlásil již dříve také guvernér Mississippi Tate Reeves, který zasažený region charakteristický rozsáhlými bavlníkovými, kukuřičnými a sójovými plantážemi a rybníky osobně navštívil. Telefonicky také hovořil s Bidenem a mississippskými zástupci v americkém Kongresu.

Národní meteorologická služba (NWS) v sobotu uvedla, že podle předběžných údajů dosáhla síla tornáda v Mississippi druhého nejvyššího stupně na Fujitově stupnici, tedy EF-4. Vítr v takto mocných tornádech dosahuje rychlosti 265 až 320 kilometrů za hodinu. Po dobu své zhruba hodinové existence urazilo tornádo 274 kilometrů, což je podle NWS neobvykle dlouhá trasa.

Pro oblast východní Louisiany, jižního Mississippi a jižní Alabamy vydala NWS na dnešek nové varování před možným silným větrem, krupobitím a potenciálně také tornády.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy