Mina zabila v Afghánistánu deset dívek. Sbíraly dříví

ČTK ČTK
17. 12. 2012 9:20
Nášlapná mina pocházela z dob sovětské okupace v 80. letech
Nejenom vraky starých helikoptér a tanků jsou pozůstatkem sovětské okupace. Afghánistán je nejvíce zaminovanou zemí světa.
Nejenom vraky starých helikoptér a tanků jsou pozůstatkem sovětské okupace. Afghánistán je nejvíce zaminovanou zemí světa. | Foto: Reuters

Kábul - Nejméně deset mladých dívek v pondělí zahynulo na východě Afghánistánu při výbuchu nášlapné miny, kterou nešťastnou náhodou aktivovaly. Informovaly o tom oficiální zdroje, které citovala agentura AFP. První zprávy uváděly, že šlo o výbuch nastražené bomby.

Jak upřesnil úředník místní vlády Muhammad Siddik, dívky ve věku devět až 13 let sbíraly palivové dříví poblíž své vesnice v provincii Nangarhár, když mina vybuchla. Dvě další dívky byly zraněny a jsou v kritickém stavu v nemocnici.

Mina podle afghánských úřadů pocházela z dob bojů proti sovětským vojákům, kteří ze země odešli v roce 1989. "Vybuchla stará mina z dob bojů proti sovětským vojskům v 80. letech minulého století," uvedly místní zdroje.

Mluvčí provinční vlády Nangarháru Ahmad Zia Abdulzai nicméně dál hovořil o mině "nastražené nepřáteli Afghánistánu", což je termín používaný obvykle k označení ozbrojenců radikálního hnutí Tálibán.

Od sovětského odsunu v roce 1989 a po deseti letech války koaličních sil proti Tálibánu už bylo v zemi podle oficiálních údajů OSN zneškodněno téměř 700 000 min a více než 15 milionů různých výbušných zařízení. Navzdory tomu ale Afghánistán zůstává jednou z nejzaminovanějších zemí světa.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy