Obyvatelná planeta "za rohem"? Vědci objevili Wolf 1061c, jen 14 světelných let od Země

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
17. 12. 2015 18:52
Nově objevená planeta, na které by se teoreticky mohl nacházet život, se nachází jen 14 světelných let daleko od Země. Vědci proto doufají, že budou schopni prozkoumat blíže její atmosféru a zjistit, zda by opravdu mohla podporovat existenci života.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Sydney - Australští vědci objevili novou a Zemi zatím nejbližší potenciálně obyvatelnou planetu.

Jmenuje se Wolf 1061c a nachází se v souhvězdí Hadonoše, pouhých 14 světelných let od Země.

V případě, že by se na ní skutečně nacházel život, byla by mimozemská civilizace mnohem blíže, než se předpokládalo.

Jde o první planetu v naší relativní blízkosti, která má skalnatý a pevný povrch jako Země, který je považován za vhodný pro vznik života.

Zemi se ale příliš nepodobá. Má asi 4,5krát větší hmotnost a svoji hvězdu obíhá pouhých 18 dní, a to v několikanásobně kratší vzdálenosti. Její hvězda je ale mnohem chladnější než naše Slunce, takže se planeta nezahřívá příliš.

Klidná a stabilní hvězda

Nachází se navíc v ideální zóně, kde jsou vhodné podmínky pro existenci kapalné vody.

"Tento objev je vzrušující hlavně proto, že ona hvězda je velmi klidná," řekl stanici ABC vedoucí autor studie Duncan Wright z univerzity v Novém Jižním Walesu.

Právě klidné a stabilní hvězdy mohou být důležitým předpokladem pro uchování života na planetách, které kolem nich obíhají. "Dokazuje to, že jde pravděpodobně o velmi starý systém," doplnil Wright.

Kolem jejího slunce obíhají ještě další dvě planety s podobným povrchem, jen Wolf 1061c však obíhá v ideální vzdálenosti.

Malých skalnatých planet podobných Zemi je v naší galaxii mnoho a stejně tak multiplanetární systémy se zdají být celkem časté. Ale většina z těch dosud objevených se nachází stovky, nebo dokonce tisíce světelných let daleko. Není proto možné je blíže zkoumat.

Nyní proto vědci dokonce doufají, že budou schopni studovat atmosféru planety a to, zda by skutečně mohla podporovat existenci života, jaký známe.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy