reklama
 
 

Obyvatelná planeta "za rohem"? Vědci objevili Wolf 1061c, jen 14 světelných let od Země

17. 12. 2015 18:52
Nově objevená planeta, na které by se teoreticky mohl nacházet život, se nachází jen 14 světelných let daleko od Země. Vědci proto doufají, že budou schopni prozkoumat blíže její atmosféru a zjistit, zda by opravdu mohla podporovat existenci života.

Sydney - Australští vědci objevili novou a Zemi zatím nejbližší potenciálně obyvatelnou planetu.

Jmenuje se Wolf 1061c a nachází se v souhvězdí Hadonoše, pouhých 14 světelných let od Země.

V případě, že by se na ní skutečně nacházel život, byla by mimozemská civilizace mnohem blíže, než se předpokládalo.

Jde o první planetu v naší relativní blízkosti, která má skalnatý a pevný povrch jako Země, který je považován za vhodný pro vznik života.

Zemi se ale příliš nepodobá. Má asi 4,5krát větší hmotnost a svoji hvězdu obíhá pouhých 18 dní, a to v několikanásobně kratší vzdálenosti. Její hvězda je ale mnohem chladnější než naše Slunce, takže se planeta nezahřívá příliš.

Klidná a stabilní hvězda

Nachází se navíc v ideální zóně, kde jsou vhodné podmínky pro existenci kapalné vody.

"Tento objev je vzrušující hlavně proto, že ona hvězda je velmi klidná," řekl stanici ABC vedoucí autor studie Duncan Wright z univerzity v Novém Jižním Walesu.

Právě klidné a stabilní hvězdy mohou být důležitým předpokladem pro uchování života na planetách, které kolem nich obíhají. "Dokazuje to, že jde pravděpodobně o velmi starý systém," doplnil Wright.

Kolem jejího slunce obíhají ještě další dvě planety s podobným povrchem, jen Wolf 1061c však obíhá v ideální vzdálenosti.

Malých skalnatých planet podobných Zemi je v naší galaxii mnoho a stejně tak multiplanetární systémy se zdají být celkem časté. Ale většina z těch dosud objevených se nachází stovky, nebo dokonce tisíce světelných let daleko. Není proto možné je blíže zkoumat.

Nyní proto vědci dokonce doufají, že budou schopni studovat atmosféru planety a to, zda by skutečně mohla podporovat existenci života, jaký známe.

autor: Simona Fendrychová | 17. 12. 2015 18:52

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama