Nejsou to mimozemšťané. Světélkující objekt, který vyvolal senzaci, mají na svědomí komety

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
26. 11. 2015 13:15
Když v říjnu objevil Keplerův teleskop neobvyklé kolísání jasu u hvězdy vzdálené zhruba 1500 světelných let od Země, vyvolalo měnící se světlo spekulace o jeho původu. Hovořilo se dokonce o tom, že hvězda je ve skutečnosti těleso vytvořené inteligentními bytostmi. Nový výzkum NASA však možný kontakt s mimozemskou civilizací vyvrátil. Nevšední jev má na svědomí pravděpodobně shluk několika komet, které kolem hvězdy označené jako KIC 8462852 obíhají a které její jas občas zastíní.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: NASA

Washington - Záhada kolem svítícího vesmírného objektu s kolísavým jasem, jenž měl být podle některých teorií sestrojen mimozemskou civilizací, je objasněna.

Místo mimozemšťanů stojí za neobvyklým zářením pravděpodobně shluk komet.

Kolísání světla hvězdy vyvolalo bouřlivou diskusi o možném důkazu o existenci vyspělého mimozemského života, a to poté, co v říjnu objevil Keplerův teleskop zvláštní a velmi výrazné změny v jasu, který vyzařuje hvězda označená jako KIC 8462852.

"Vypadá to jako něco, co byste si mohli spojit s mimozemskou civilizací," řekl astronom Jason Wright pro časopis Atlantic.

Odbornou veřejnost následně zaplavily spekulace o neobvyklém objevu.

Nevšední záření začali zkoumat pracovníci SETI institutu. Při honbě za mimozemskou civilizací hledali radiové signály, jejichž vysílání by bylo podmíněné využitím technologie. Jsou to signály z vysílačů, podobné těm z televizní stanice nebo z radarů.

"Odhaduje se, že se v naší galaxii nachází asi bilion planet. My můžeme pozorovat až sto miliard galaxií. Věří se, že na každé z deseti hvězd existuje obyvatelný svět vhodný pro podporu života," vysvětlil astronom Seth Shostak zápal pro výzkum mimozemských civilizací americké televizní stanici CNN.

Zatím ale SETI institut z hvězdy KIC 8462852 vzdálené zhruba 1500 světelných let od Země nic nezachytil.

Spitzerův vesmírný dalekohled však mezitím pomohl odhalit, že světélkující objekt není vytvořen inteligentními bytostmi, ale je pravděpodobně shlukem komet.

"Je možné, že skupina komet cestuje na velmi dlouhé oběžné dráze kolem hvězdy," uvedla NASA v prohlášení. "V jejich čele by mohla být velmi velká kometa, která blokuje světlo hvězdy.”

Proto jas hvězdy občas klesne až o 20 procent.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Praha mění pravidla pro pouliční umění v centru, zakáže obří pandy či bublifuky

V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat. Zakázané bude také dělání bublin, které znečišťuje chodníky. Změnu vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, schválili zastupitelé. Vyhláška také rozšiřuje místa se zákazem pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a další místa.

Další zprávy