Nejsou to mimozemšťané. Světélkující objekt, který vyvolal senzaci, mají na svědomí komety

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
26. 11. 2015 13:15
Když v říjnu objevil Keplerův teleskop neobvyklé kolísání jasu u hvězdy vzdálené zhruba 1500 světelných let od Země, vyvolalo měnící se světlo spekulace o jeho původu. Hovořilo se dokonce o tom, že hvězda je ve skutečnosti těleso vytvořené inteligentními bytostmi. Nový výzkum NASA však možný kontakt s mimozemskou civilizací vyvrátil. Nevšední jev má na svědomí pravděpodobně shluk několika komet, které kolem hvězdy označené jako KIC 8462852 obíhají a které její jas občas zastíní.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: NASA

Washington - Záhada kolem svítícího vesmírného objektu s kolísavým jasem, jenž měl být podle některých teorií sestrojen mimozemskou civilizací, je objasněna.

Místo mimozemšťanů stojí za neobvyklým zářením pravděpodobně shluk komet.

Kolísání světla hvězdy vyvolalo bouřlivou diskusi o možném důkazu o existenci vyspělého mimozemského života, a to poté, co v říjnu objevil Keplerův teleskop zvláštní a velmi výrazné změny v jasu, který vyzařuje hvězda označená jako KIC 8462852.

"Vypadá to jako něco, co byste si mohli spojit s mimozemskou civilizací," řekl astronom Jason Wright pro časopis Atlantic.

Odbornou veřejnost následně zaplavily spekulace o neobvyklém objevu.

Nevšední záření začali zkoumat pracovníci SETI institutu. Při honbě za mimozemskou civilizací hledali radiové signály, jejichž vysílání by bylo podmíněné využitím technologie. Jsou to signály z vysílačů, podobné těm z televizní stanice nebo z radarů.

"Odhaduje se, že se v naší galaxii nachází asi bilion planet. My můžeme pozorovat až sto miliard galaxií. Věří se, že na každé z deseti hvězd existuje obyvatelný svět vhodný pro podporu života," vysvětlil astronom Seth Shostak zápal pro výzkum mimozemských civilizací americké televizní stanici CNN.

Zatím ale SETI institut z hvězdy KIC 8462852 vzdálené zhruba 1500 světelných let od Země nic nezachytil.

Spitzerův vesmírný dalekohled však mezitím pomohl odhalit, že světélkující objekt není vytvořen inteligentními bytostmi, ale je pravděpodobně shlukem komet.

"Je možné, že skupina komet cestuje na velmi dlouhé oběžné dráze kolem hvězdy," uvedla NASA v prohlášení. "V jejich čele by mohla být velmi velká kometa, která blokuje světlo hvězdy.”

Proto jas hvězdy občas klesne až o 20 procent.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy