Miloševičovi šéfové tajných služeb jdou před soud

gaz
17. 3. 2008 13:20
Měli se podílet i na masakru v Srebrenici
Příbuzní ze Srebrenice chtějí slyšet pravdu
Příbuzní ze Srebrenice chtějí slyšet pravdu | Foto: Reuters

Haag - Dva bývalí šéfové výzvědných služeb jugoslávského exprezidenta Slobodana Miloševiče stanou dnes v Haagu před soudem. Informuje o tom stanice BBC.

Jsou obviněni ze zločinů spáchaných během války v Bosně a Chorvatsku, včetně masakru v Srebrenici roku 1995. Franko Simatović a Jovica Stanišić obvinění z vražd, pronásledování a deportací Chorvatů a Bosňáků odmítají.

Jejich proces začne týden poté, co před Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii v Haagu (ICTY) předstoupil i chorvatský generál Andre Gotovina, který je obviněn z masakrů Srbů.

Čtěte také: Generál Gotovina se v Haagu zodpovídá ze smrti Srbů

Podle BBC je soud se Simatovićem a Stanišićem důležitý zejména proto, že by mohl ukázat rozsah spolupráce Bělehradu s oddíly bosenských a chorvatských Srbů, které operovaly v bývalých jugoslávských republikách.

U soudu budou využita i minulá svědectví bývalého jugoslávského a srbského prezidenta Slobodana Miloševiće, která byla až dosud tajná.

Miloševič zemřel v roce 2006 ve své cele v Haagu, kde se rovněž zodpovídal před soudem z válečných zločinů. 

Čtěte také: Na severu Kosova propukly boje. Vojáci NATO pod palbou

 

Právě se děje

před 32 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy