Arménské ministerstvo obrany oznámilo, že arménští vojáci vypálili výstražné výstřely na hranici s Ázerbájdžánem, aby zabránili ázerbájdžánským vojákům ve vpádu na arménské území. Uvedla to agentura RIA Novosti.
Ázerbájdžánští vojáci při incidentu, který se odehrál dnes odpoledne, vypálili desítky výstřelů, pravděpodobně však do vzduchu, uvedlo arménské ministerstvo.
"Ozbrojené síly Arménie varují, že opakování podobných incidentů bude vnímáno jako úmyslný pokus vyvolat konfrontaci a povede k patřičné reakci arménské strany," varovalo ministerstvo.
Arménie minulý týden obvinila Ázerbájdžán, že vyslal své vojáky přes hranice s Arménií. Situace podle agentury Reuters svědčí o křehkosti Ruskem zprostředkovaného příměří, které loni v listopadu ukončilo šestitýdenní válku mezi oběma státy. Tuto válku Arménie prohrála.
Ázerbájdžán již dříve popřel, že by jeho vojáci společnou hranici překročili.
Arménské ministerstvo obrany v úterý pohrozilo použitím síly, pokud Ázerbájdžán "v rozumné lhůtě" nestáhne své vojáky z arménského území. "Pokud v rozumné době nedojde k pokojnému urovnání, tedy pokud se ázerbájdžánští vojáci nevrátí do výchozích pozic, ozbrojené síly Arménie si vyhrazují právo problém vyřešit, a to i násilím," uvedlo ministerstvo v prohlášení.
Arménie tvrdí, že ázerbájdžánské ozbrojené síly ve snaze "upravit hranice" minulý týden pronikly na arménské území v Sjunikské provincii, která je vklíněná mezi ázerbájdžánskou exklávu Nachičevan, Írán a Ázerbájdžán. Představuje tak podle agentury Reuters pruh území strategického významu. Arménský ministr obrany v únoru uvedl, že Jerevan chce, aby Rusko posílilo svoji přítomnost v zemi a rozmístilo vojska poblíž ázerbájdžánské hranice.
Loni v září propukl mezi oběma někdejšími sovětskými republikami další ozbrojený konflikt kolem Náhorního Karabachu, ovládnutého tamními arménskými separatisty na přelomu 80. a 90. let minulého století. Loňské boje ukončila dohoda zprostředkovaná Ruskem, jejímž výsledkem bylo, že většina této oblasti sice zůstala v arménských rukou, ale Ázerbájdžán si připsal významné územní zisky. Pod kontrolu Baku přešly oblasti přiléhajících k Náhornímu Karabachu, a hranice Arménie s Ázerbájdžánem tak nyní prochází přímo podél Sjunikské provincie.
Potíž podle ruských médií spočívá v tom, že hranice mezi oběma znepřátelenými státy nebyla vytyčena a staré sovětské mapy ji zachycují rozdílně.