Mexiko sevřely tropická bouře a hurikán, 21 mrtvých

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
16. 9. 2013 14:35
Bouře doprovází silné deště, které dále zapříčiňují záplavy a sesuvy půdy.
Záplavy v Mexiku.
Záplavy v Mexiku. | Foto: REUTERS / Jacobo Garcia

Mexiko / Miami - Hurikán Ingrid a tropická bouře Manuel sužující Mexiko už připravily o život nejméně 21 lidí.Nepřízeň počasí zasáhla celkem 20 z 32 mexických států. Podle amerických odborníků už začala Ingrid slábnout.

Bouře doprovází prudký vítr a silné deště, které dále zapříčiňují záplavy a sesuvy půdy. Tisíce obyvatel musely vyhledat nouzové přístřešky, uvedla agentura Reuters.

Podle vedoucího mexické meteorologické služby Juana Manuela Caballera je kombinace tropické bouře na jednom pobřeží a hurikánu na druhém bezprecedentní. "To je to, co zapříčiňuje všechen ten déšť," řekl Caballero.

Nejvíc obětí a škod zatím způsobila bouře Manuel, která dorazila v noci na pondělí na pacifické pobřeží. Zuřila hlavně ve státě Guerrero, kde způsobila smrt 14 lidí.

Jedenáct z nich zahynulo v turistickém letovisku Acapulco pod zřícenými zdmi domů, které nevydržely nápor vody. Dalších sedm lidí zemřelo ve státech Puebla, Hidalgo a Oaxaca. Do bilance není započteno šest obětí dopravní nehody ve státě Guerrero, kterou způsobilo nepříznivé počasí.

Ingrid oslabila, je z ní bouře

Větší obavy než bouře Manuel ale vyvolává hurikán Ingrid, který na východní pobřeží udeřil v pondělí. Americké středisko pro hurikány na Miami nicméně uvedlo, že Ingrid zeslabila na velikost tropické bouře.

Původní rychlost větru dosahující 150 kilometrů za hodinu se snížila o třetinu. Rychlost větru bouře Manuel klesla na 75 kilometrů za hodinu.

Kvůli Ingrid Mexiko uzavřelo některé velké přístavy v Mexickém zálivu, z nichž se vyváží ropa.

Mexická vláda kvůli živlům zrušila oslavy Dne nezávislosti v některých státech na východě, během kterých si Mexičané 15. a 16. září připomínají vyhlášení nezávislosti na Španělsku.

 

Právě se děje

Další zprávy