Mexiko sevřely tropická bouře a hurikán, 21 mrtvých

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
16. 9. 2013 14:35
Bouře doprovází silné deště, které dále zapříčiňují záplavy a sesuvy půdy.
Záplavy v Mexiku.
Záplavy v Mexiku. | Foto: REUTERS / Jacobo Garcia

Mexiko / Miami - Hurikán Ingrid a tropická bouře Manuel sužující Mexiko už připravily o život nejméně 21 lidí.Nepřízeň počasí zasáhla celkem 20 z 32 mexických států. Podle amerických odborníků už začala Ingrid slábnout.

Bouře doprovází prudký vítr a silné deště, které dále zapříčiňují záplavy a sesuvy půdy. Tisíce obyvatel musely vyhledat nouzové přístřešky, uvedla agentura Reuters.

Podle vedoucího mexické meteorologické služby Juana Manuela Caballera je kombinace tropické bouře na jednom pobřeží a hurikánu na druhém bezprecedentní. "To je to, co zapříčiňuje všechen ten déšť," řekl Caballero.

Nejvíc obětí a škod zatím způsobila bouře Manuel, která dorazila v noci na pondělí na pacifické pobřeží. Zuřila hlavně ve státě Guerrero, kde způsobila smrt 14 lidí.

Jedenáct z nich zahynulo v turistickém letovisku Acapulco pod zřícenými zdmi domů, které nevydržely nápor vody. Dalších sedm lidí zemřelo ve státech Puebla, Hidalgo a Oaxaca. Do bilance není započteno šest obětí dopravní nehody ve státě Guerrero, kterou způsobilo nepříznivé počasí.

Ingrid oslabila, je z ní bouře

Větší obavy než bouře Manuel ale vyvolává hurikán Ingrid, který na východní pobřeží udeřil v pondělí. Americké středisko pro hurikány na Miami nicméně uvedlo, že Ingrid zeslabila na velikost tropické bouře.

Původní rychlost větru dosahující 150 kilometrů za hodinu se snížila o třetinu. Rychlost větru bouře Manuel klesla na 75 kilometrů za hodinu.

Kvůli Ingrid Mexiko uzavřelo některé velké přístavy v Mexickém zálivu, z nichž se vyváží ropa.

Mexická vláda kvůli živlům zrušila oslavy Dne nezávislosti v některých státech na východě, během kterých si Mexičané 15. a 16. září připomínají vyhlášení nezávislosti na Španělsku.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy