Skrývá se v horách a z podsvětí ovládá Mexiko. Prcka nahradil nový drogový král

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
16. 9. 2020 20:30
Minulý týden našli policisté v odlehlé oblasti mexického státu Veracruz tělo bez hlavy, které bylo pohozené u kolejí. Patřilo jednačtyřicetiletému reportérovi Juliovi Valdiviovi, který v místních novinách psal o kriminalitě a násilí gangů. Valdivia se stal od začátku roku už pátým zavražděným novinářem v Mexiku, jedné z nejnebezpečnějších zemí pro výkon tohoto povolání.
Joaquín Guzmán alias Prcek.
Joaquín Guzmán alias Prcek. | Foto: Reuters

V posledních letech kriminalita v Mexiku stoupá raketovým tempem. V loňském roce policie zaznamenala přes 35 tisíc vražd, naprostá většina z nich zůstala nevyřešená. Mnoho z nich mají na svědomí gangy a drogové kartely.

Ten v současnosti nejmocnější a nejagresivnější z nich je kartel Jalisco Nová generace (Cártel de Jalisco Nueva Generación - CJNG). Vládne mu tajemný a pečlivě se skrývající muž jménem Nemesio Oseguera Cervantes, známý pod přezdívkou El Mencho.

El Mencho se poprvé objevil na seznamu nejhledanějších drogových dealerů amerického Úřadu pro potírání drog (DEA) teprve před pěti lety. Tehdy byl drogovým bossem číslo jedna Joaquín Guzmán zvaný El Chapo, šéf mocného kartelu Sinaloa a po útěku z vězení nejhledanější muž světa. Dnes si odpykává doživotní trest v americkém vězení a jeho éra skončila.

Vystřídal ho El Mencho, ještě tajemnější a podle mnohých i nebezpečnější vůdce drogového kartelu Jalisco Nová generace.

Asi pětapadesátiletý Nemesio Oseguera Cervantes je nejhledanějším zločincem v Mexiku a baží po něm i v USA. Proto se pečlivě ukrývá. Mnozí z jeho nejbližších spolupracovníků ho nikdy nepotkali. Obchody domlouvá skrze své příbuzné.

Ani se s jistotou neví, kde žije. Pravděpodobně má sídlo někde v horách na západě země ve státech Jalisco, Mochoacán nebo Colima. V jednom ze svých úkrytů v Jaliscu si v létě nechal postavit vlastní nemocnici, protože údajně trpí onemocněním ledvin.

Dealer heroinu i policista

El Mencho pochází z chudých poměrů, pěstoval avokáda a ještě jako adolescent utekl v 80. letech do USA. V roce 1992 ho policie chytila, jak na ulici v San Francisku prodává heroin. Tři roky strávil ve vězení, a protože v zemi pobýval nelegálně, vyhostili ho zpátky do Mexika.

Poté chvíli pracoval jako policista, než se přidal k drogovému kartelu Milenio, který se později rozpadl do několika frakcí. Z jedné z nich vzešel kartel CJNG a El Mencho jako jeho šéf.

Dnes jde o nejmocnější kartel v Mexiku, působí už v naprosté většině z 31 států.

Se změnou na pozici nejmocnějšího drogového bosse v Mexiku se změnila i doba. Praktiky kartelu CJNG připomínají Kolumbii v dobách Pabla Escobara. Na konci června například El Mencho poslal své muže na šéfa policie v hlavním městě Mexico City Omara Garcíu Harfuche. V bohaté čtvrti za bílého dne obklíčila auta s několika těžce ozbrojenými muži vůz, ve kterém seděl Harfuch. Začali střílet. Po příjezdu policie ujeli.

Celý útok, při němž zemřeli dva bodyguardi a kolemjdoucí žena, která byla na cestě do práce, zachytily pouliční kamery. Šéf policie přežil s několika střelnými zraněními.

O týden dříve členové CJNG zavraždili federálního soudce, který v únoru rozhodl o vydání El Menchova syna obviněného z obchodu s drogami do USA. Oba útoky jsou i na Mexiko ojedinělé a velmi troufalé.

Lepší byznysplán

El Mencho už neobchoduje jenom s kokainem a marihuanou. CJNG se mezi prvními podařilo úspěšně rozšířit svou nabídku o syntetické drogy a hlavně opioidy, z nichž je v posledních letech v USA velmi populární fentanyl. Nejvíce se ale liší od El Chapova kartelu Sinaloa tím, že CJNG vydělává spoustu peněz únosy, vydíráním a krádežemi pohonných hmot.

"Když kradete pohonné hmoty, americká vláda vás nebude pronásledovat. Pro CJNG je velmi důležité mít nějaký další lukrativní obchod vedle obchodování s drogami," vysvětlil pro deník Financial Times mexický bezpečnostní expert Raúl Benítez-Manaut.

Podle listu The Economist se síla CJNG šíří hlavně skrze místní gangy, které se dobrovolně přihlásí k mocnému kartelu. Ve výsledku tak obrovsky stoupá kriminalita v celé zemi.

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador má boj proti kriminalitě jako hlavní program své vlády. Ukončil válku, kterou proti drogovým kartelům vedli jeho předchůdci. Jejich strategie spočívala v likvidaci vůdců jednotlivých kartelů. Jenže zadržení jednoho drogového bosse znamenalo roztříštění hierarchie a válku gangů o to, kdo nastoupí na jeho místo. Právě díky této politice vystoupal na vrchol El Mencho.

Obrador na to jde jinak. Vytvořil například speciální národní gardu, která měla nahradit desítky tisíc federálních policistů. Snaží se zabránit proudění amerických zbraní do Mexika, kde končí v rukách ozbrojených gangů. Je ale jen málo úspěšný. Letos v březnu, než udeřila pandemie koronaviru, bylo v Mexiku zavražděno rekordních 2628 lidí.

Video ze zatýkání drogového bosse Prcka:

Video záběry ze zadržení drogového bosse Guzmána, přezdívaného El Chapo (prcek). | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 36 minutami

Policie pátrá po třech chlapcích na Českobudějovicku

Policie pátrá po třech chlapcích, kteří utekli z diagnostického ústavu v Šindlových Dvorech na Českobudějovicku. Pohřešovaní jsou ve věku od 13 do 15 let. Policie po chlapcích pátrá od pátečního večera, uvedla dnes na svém webu.

Třináctiletý Adam Štádler má šedomodré oči, hnědé vlasy vyholené po stranách a nahoře vlnité. Oblečen by mohl být do černých tepláků, bílé mikiny, na nohou má černé tenisky a na hlavě šedou kšiltovku.

O rok starší David Kříž má hnědé vlasy a hnědé oči. Oblečen by mohl být do šedých tepláků, oranžové mikiny. Na nohou může mít černomodré tenisky.

Patnáctiletý Jan Hospodářský má tmavě hnědé vlasy a modré oči. Oblečen byl do modrých kraťasů a fialovo černé mikiny. Na nohou měl červené tenisky značky Nike.

"chlapci neužívají žádné léky, nejsou v ohrožení života. Pohybovat by se mohli v Českých Budějovicích," uvedl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

před 1 hodinou

Při střelbě na večírku zemřeli v USA dva mladí lidé, dalších 14 je zraněných

Dva mladí lidé zemřeli a 14 dalších bylo zraněno při střelbě na soukromém venkovním večírku ve městě Rochester ve státě New York. Novinářům to řekl prozatímní policejní šéf Mark Simmons. Policie zatím nikoho nezadržela a neví, zda střelců bylo více. Při střelbě zemřel muž a žena ve věku 18 a 22 let. Zranění byli převezeni do nemocnic, žádný z nich nebyl v ohrožení života, dodal Simmons.

Informace o střelbě přicházejí krátce poté, co se místní policejní oddělení dostalo pod palbu kritiky kvůli zásahu, po kterém v březnu zemřel 41letý černoch Daniel Prude. V reakci na to rezignoval místní policejní šéf.

Zatím to ale nevypadá, že střelba souvisela s březnovým úmrtím. Simmons uvedl, že policie reagovala na telefonáty o střelbě a na místě našla přibližně 100 lidí, kteří se snažili z místa utéct. Před telefonáty policie o večírku nevěděla, uvedla agentura AP. Policie se o střelbě dozvěděla kolem 00:30 místního času (06:30 SELČ).

"Jde o další tragédii, kdy jednotlivci pořádají tyto nezákonné, neschválené domácí večírky v domech, které nejsou bezpečné především kvůli covidu, kvůli těm podmínkám. A když se přidá alkohol a násilí, je z toho recept na katastrofu," prohlásil Simmons.

Zdroj: ČTK
Další zprávy