Mexický policista byl u zatýkání Prckova syna. Teď na něj vypálili 150 střel

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
9. 11. 2019 11:10
Mexická policie před třemi týdny zadržela syna bývalého drogového krále Joaquína Guzmána alias Prcka, který do svého zatčení vedl nejmocnější kartel Sinaloa. Po několikahodinové přestřelce ho však policie pustila. Policistu, který se osobně podílel na zadržení Prckova syna, ve středu někdo zavraždil.
V říjnu policie zadržela syna drogového krále Guzmána. Celá akce se proměnila v pouliční válku. | Video: Aktuálně.cz

Byl to jeden z mnoha brutálních útoků, k jakým v Mexiku v poslední době dochází stále častěji. Policistu zastřelili nejméně dva muži ozbrojení poloautomatickými zbraněmi. Sledovali jeho auto na parkoviště obchodního domu. Zaparkovali vedle něj, vystoupili a začali pálit. Podle mexických médií vystříleli nejméně 150 kulek.

Celou scénu zachytily pouliční kamery a záznam začal kolovat na sociálních sítích.

Zavražděného, který ani nestihl vystoupit ze svého auta, policie identifikovala jako dvaatřicetiletého strážníka Eduarda N. Podle médií se tento policista před třemi týdny podílel na zadržení Ovidia Guzmána, syna kdysi nejmocnějšího drogového krále Prcka.

Tehdy se celá akce zvrhla v několikahodinovou pouliční bitvu. Mexické jednotky během domovní prohlídky zadržely Ovidia Guzmána a členové drogového kartelu se ho snažili osvobodit. Policie se tak rozhodla z akce vycouvat a Guzmána mladšího nakonec propustila. 

Po dvou týdnech policie zveřejnila videozáznam z akce, na kterém je vidět, jak zatýká Prckova syna přímo u něj doma. Po jeho zadržení mu policisté podali telefon a přikázali mu, aby svým komplicům nařídil složit zbraně. To se ale nestalo, a tak ho raději nechali jít.

Mexická vláda za to sklidila kritiku, podle níž je v boji proti drogovým kartelům příliš slabá. A to především ve státě Sinaloa, kde působí stejnojmenný drogový kartel, který dříve vedl Prcek.

Současný prezident Manuel López Obrador upustil od strategie předchozích vlád a s kartely nebojuje. Podle něj takzvaná drogová válka jen plodila další násilí. Proti kriminalitě chce bojovat snižováním chudoby, ale zatím se mu to příliš nedaří. Loni bylo v Mexiku zavražděno rekordních 33 tisíc lidí, letos to vypadá, že jich bude ještě víc.

Drogové kartely útočí i na vojáky a policisty, většinou beztrestně. Na začátku října neznámí útočníci zavraždili najednou 13 policistů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy