Mexický policista byl u zatýkání Prckova syna. Teď na něj vypálili 150 střel

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
9. 11. 2019 11:10
Mexická policie před třemi týdny zadržela syna bývalého drogového krále Joaquína Guzmána alias Prcka, který do svého zatčení vedl nejmocnější kartel Sinaloa. Po několikahodinové přestřelce ho však policie pustila. Policistu, který se osobně podílel na zadržení Prckova syna, ve středu někdo zavraždil.
V říjnu policie zadržela syna drogového krále Guzmána. Celá akce se proměnila v pouliční válku. | Video: Aktuálně.cz

Byl to jeden z mnoha brutálních útoků, k jakým v Mexiku v poslední době dochází stále častěji. Policistu zastřelili nejméně dva muži ozbrojení poloautomatickými zbraněmi. Sledovali jeho auto na parkoviště obchodního domu. Zaparkovali vedle něj, vystoupili a začali pálit. Podle mexických médií vystříleli nejméně 150 kulek.

Celou scénu zachytily pouliční kamery a záznam začal kolovat na sociálních sítích.

Zavražděného, který ani nestihl vystoupit ze svého auta, policie identifikovala jako dvaatřicetiletého strážníka Eduarda N. Podle médií se tento policista před třemi týdny podílel na zadržení Ovidia Guzmána, syna kdysi nejmocnějšího drogového krále Prcka.

Tehdy se celá akce zvrhla v několikahodinovou pouliční bitvu. Mexické jednotky během domovní prohlídky zadržely Ovidia Guzmána a členové drogového kartelu se ho snažili osvobodit. Policie se tak rozhodla z akce vycouvat a Guzmána mladšího nakonec propustila. 

Po dvou týdnech policie zveřejnila videozáznam z akce, na kterém je vidět, jak zatýká Prckova syna přímo u něj doma. Po jeho zadržení mu policisté podali telefon a přikázali mu, aby svým komplicům nařídil složit zbraně. To se ale nestalo, a tak ho raději nechali jít.

Mexická vláda za to sklidila kritiku, podle níž je v boji proti drogovým kartelům příliš slabá. A to především ve státě Sinaloa, kde působí stejnojmenný drogový kartel, který dříve vedl Prcek.

Současný prezident Manuel López Obrador upustil od strategie předchozích vlád a s kartely nebojuje. Podle něj takzvaná drogová válka jen plodila další násilí. Proti kriminalitě chce bojovat snižováním chudoby, ale zatím se mu to příliš nedaří. Loni bylo v Mexiku zavražděno rekordních 33 tisíc lidí, letos to vypadá, že jich bude ještě víc.

Drogové kartely útočí i na vojáky a policisty, většinou beztrestně. Na začátku října neznámí útočníci zavraždili najednou 13 policistů.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy