Mercedes od Hitlera bude v Nepálu vozit turisty

Monika Horáková
16. 9. 2010 18:40
Nejdříve ale musí projít rekonstrukcí. Jako dar ho dostal v roce 1939 král Tribhuvan
Adolf Hitler a Eva Braunová nedaleko Berghofu v Bavorsku.
Adolf Hitler a Eva Braunová nedaleko Berghofu v Bavorsku. | Foto: Commons:Bundesarchiv

Káthmándú - Automobil, který věnoval nepálskému králi Tribhuvanovi Adolf Hitler, bude sloužit pro okružní turistické jízdy. Nejdříve ale musí projít rekonstrukcí.

Naposledy starý mercedes využívali budoucí automechanici jako učební pomůcku. Automobil má poškozené dveře, sedadla a kapotu. Škola ho později vrátila paláci s tím, že nemá dostatek prostředků na obnovu archaických součástí.

Adolf Hitler věnoval mercedes nepálskému králi Tribhuvanovi v roce 1939. Ten v něm jezdil až do své smrti v roce 1955. Král vládnul Nepálu od roku 1911 a za jeho působení získala země nezávislost na Británii.

Auto nemohlo do Himálaje přijet po vlastních kolech. Do Káthmándú ležícího ve výšce 1355 metrů nad mořem jej museli po horských stezkách po kusech dopravit nosiči. 

Nepál se v roce 2008 změnil v republiku
Nepál se v roce 2008 změnil v republiku | Foto: Reuters

V Nepálu tehdy nejezdila žádná auta, nebyly k dispozici ani silnice. Po Tribhuvanovi následovali ještě čtyři králové. 

Posledním z nich byl Gjánédra, vnuk obdarovaného Tribhuvana, jenž vládl až do roku 2008. Poté se Nepál proměnil po téměř 240 letech monarchistického vládnutí v republiku. V roce 2008 již na 27 milionů obyvatel připadalo asi půl milionu motorových vozidel, včetně motocyklů.

Nepálské ministerstvo kultury si od "královské jízdy" slibuje atraktivnější nabídku pro turisty. Využitím auta pro jiné než reprezentativní účely chce také zdůraznit politickou změnu, která v Nepálu před dvěma lety proběhla.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy