Mercedes od Hitlera bude v Nepálu vozit turisty

Monika Horáková
16. 9. 2010 18:40
Nejdříve ale musí projít rekonstrukcí. Jako dar ho dostal v roce 1939 král Tribhuvan
Adolf Hitler a Eva Braunová nedaleko Berghofu v Bavorsku.
Adolf Hitler a Eva Braunová nedaleko Berghofu v Bavorsku. | Foto: Commons:Bundesarchiv

Káthmándú - Automobil, který věnoval nepálskému králi Tribhuvanovi Adolf Hitler, bude sloužit pro okružní turistické jízdy. Nejdříve ale musí projít rekonstrukcí.

Naposledy starý mercedes využívali budoucí automechanici jako učební pomůcku. Automobil má poškozené dveře, sedadla a kapotu. Škola ho později vrátila paláci s tím, že nemá dostatek prostředků na obnovu archaických součástí.

Adolf Hitler věnoval mercedes nepálskému králi Tribhuvanovi v roce 1939. Ten v něm jezdil až do své smrti v roce 1955. Král vládnul Nepálu od roku 1911 a za jeho působení získala země nezávislost na Británii.

Auto nemohlo do Himálaje přijet po vlastních kolech. Do Káthmándú ležícího ve výšce 1355 metrů nad mořem jej museli po horských stezkách po kusech dopravit nosiči. 

Nepál se v roce 2008 změnil v republiku
Nepál se v roce 2008 změnil v republiku | Foto: Reuters

V Nepálu tehdy nejezdila žádná auta, nebyly k dispozici ani silnice. Po Tribhuvanovi následovali ještě čtyři králové. 

Posledním z nich byl Gjánédra, vnuk obdarovaného Tribhuvana, jenž vládl až do roku 2008. Poté se Nepál proměnil po téměř 240 letech monarchistického vládnutí v republiku. V roce 2008 již na 27 milionů obyvatel připadalo asi půl milionu motorových vozidel, včetně motocyklů.

Nepálské ministerstvo kultury si od "královské jízdy" slibuje atraktivnější nabídku pro turisty. Využitím auta pro jiné než reprezentativní účely chce také zdůraznit politickou změnu, která v Nepálu před dvěma lety proběhla.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy