Bezdomovec chtěl zastavit teroristu nákupním vozíkem. Lidé ho oslavují jako hrdinu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
12. 11. 2018 19:39
Austrálie má nového hrdinu, bezdomovce Michaela Rogerse. Muž byl v pátek u teroristického útoku v Melbourne, kde chtěl atentátník ubodat co nejvíce lidí. Rogers neváhal, útočníka se rozhodl zastavit a poslal proti němu nákupní vozík. Z události vzniklo několik záběrů na mobil, které brzy začaly kolovat po internetu.
Australská policie v okolí ulice Bourke, kde došlo k incidentu.
Australská policie v okolí ulice Bourke, kde došlo k incidentu. | Foto: Reuters

Šestačtyřicetiletý Rogers se na scéně ocitl ve chvíli, kdy muž původem ze Somálska Hassain Khalif Shire Ali pobodal tři lidi. Jeden z nich zemřel, policie incident vyšetřuje jako teroristický čin. Také útočník později v nemocnici zemřel na následky zranění, policisté ho při zásahu postřelili do hrudníku.

Podle australských médií útočník nejprve jel dodávkou směrem proti obchodnímu domu. Vůz pak začal hořet a muž, který z něj vyběhl, se pokoušel bodat nožem do lidí okolo. V tom se mu do cesty "postavil" nákupní vozík. Muž se pak s nožem vrhl na policisty.

"Poslal jsem vozík přímo na něj a trefil jsem ho, ale úplně jsem ho nesundal. Nejsem hrdina," říká sám Rogers, na kterého už lidé na internetu založili charitativní sbírku. K pondělním 15:00 středoevropského času se vybralo přes 131 tisíc australských dolarů (více než 2,1 milionu korun).

Uživatelé na sociálních sítích začali Rogersovi přezdívat "Vozíkový muž", anglicky Trolleyman. "Náš hrdina je velice skromný a o této sbírce neměl tušení," píše se na webové stránce GoFundMe. "Je úžasný. Myslíme si, že jeho snaha si zaslouží odměnu, která mu opravdu pomůže," dodávají organizátoři sbírky. 

Jeden ze svědků, který s Rogersem údajně mluvil na místě, uvedl pro australský list Herald Sun, že bezdomovec podle svých slov následoval instinkty. A ty mu jednoduše radily pomoci policii a ostatním lidem.

Černá minulost

Sám Rogers v rozhovoru pro australský server The Age řekl, že chtěl poprvé v životě udělat něco správného. Muž, který přespává na ulici, strávil asi 20 let střídavě ve vězení a na svobodě, včetně pětiletého trestu za násilné vloupání. Má za sebou také drogovou minulost. 

"Nemám dobrou zkušenost s policií," říká Rogers a dodává, že ke svému pátečnímu činu se rozhodl "bez přemýšlení".

Sbírku na pomoc Rogersovi založilo Melbournské družstvo pro bezdomovce (Melbourne Homeless Collective), které podporuje lidi bez domova. Zakladatelka a ředitelka Donna Stolzenbergová uvedla, že zná jeho kriminální a drogovou historii a dohlédne na to, aby peníze využil správně. 

Rozporuplné reakce

Zatímco někteří lidé Rogerse oslavují, čelní představitelé policie australského státu Viktorie se ohledně jeho reakce na útok neshodují. Zástupce komisaře Shane Patton řekl, že policie bezdomovcovu pomoc na místě činu oceňuje. "Není pochyb o tom, že se zachoval statečně," řekl rádiu ABC a dodal, že "si jeho pomoci velice váží".

Na druhou stranu Pattonův nadřízený, hlavní komisař Graham Ashton, prohlásil, že Rogersovo chování mohlo mít tragické následky. "Nerad kritizuji lidi v této situaci, instinktivně reagují na to, co se děje před nimi," řekl Ashton melbournskému radiu 3AW. "Ale kdyby býval nákupní vozík trefil policistu a srazil ho k zemi, a tím by se útočník dostal nad něj, určitě to mohlo mít tragické následky."

Třicetiletý Hassain Khalif Shire Ali, který v pátek odpoledne útočil v rušné ulici Bourke v centru Melbourne, byl australské federální policii znám. V roce 2015 mu úřady zrušily platnost pasu kvůli tomu, že plánoval odcestovat do Sýrie, kde se chtěl přidat k teroristické organizaci Islámský stát. Při pátečním incidentu policie v jeho autě objevila plynové lahve. 

Video: Muž na ulici v centru Melbourne pobodal několik lidí

Násilí v centru Melbourne. Muž na ulici pobodal několik lidí | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nálety v povstaleckých oblastech Sýrie usmrtily 20 lidí, tvrdí Syrské organizace pro lidská práva

Nálety syrské a ruské armády v sobotu v povstaleckých oblastech v Sýrii usmrtily nejméně 20 civilistů, mezi mrtvými je osm dětí. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva o tom informovala agentura Reuters. Při leteckých úderech na pět vesnic v oblasti Idlibu na severozápadně země rovněž utrpělo několik lidí zranění.

Čtyři civilisté včetně jednoho dítěte přišli o život ve vesnici Bára na jihu Idlibu, který mají z větší části stále pod kontrolou odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada. Reportér agentury AFP popsal, jak se záchranáři snažili dostat k obětem v troskách dvoupatrového domu, který se po náletu zřítil.

Nejméně devět lidí pak zemřelo při útoku na tržiště ve vesnici Baljún a další dva civilisté zahynuli v oblasti Džabal Závíja na jihovýchodě Idlibu. Barelové bomby svržené z vrtulníků usmrtily pět civilistů, včetně tří dětí, ve vesnici Abadíta. Barelové bomby jsou většinou sudy naplněné výbušninami a šrapnely.

Současné boje jsou nejprudší od srpna, kdy bylo sjednáno příměří. Vojsko o provincii začalo bojovat v dubnu a do srpna byla provincie terčem mnoha náletů syrského letectva i jeho ruských spojenců. OSN odhaduje, že od dubna opustilo domovy na 400 tisíc lidí. Sporadické boje pokračovaly i po srpnu a SOHR tvrdí, že od té doby přišlo o život na 160 civilistů.

Další zprávy