Meditující chlapec láká davy

rst, ČTK
24. 11. 2005 14:11
Káthmándú - Tisíce poutníků proudí do jižního Nepálu, aby viděli patnáctiletého chlapce, který je podle nich reinkarnací Buddhy.

Hoch sedí pod stromem v lese a medituje, údajně bez oddechu již od 17. května. Věřící navíc tvrdí, že od té doby nejedl ani nepil. Píší o tom internetové stránky deníku The Guardian.

Rám Bahádur Bandžan sedí se zkříženýma nohama a se zavřenýma očima mlčky pod smokvoní v džungli v oblasti Bara asi 160 kilometrů jižně od nepálské metropole Káthmándú.

Čeká jej šest let meditace

Bahádurova sláva začala růst poté, co se prý uzdravil z následků uštknutí jedovatým hadem. "Kousl mě had, ale nepotřebuji lékařskou pomoc. Potřebuji teď jen strávit šest let hlubokou meditací," prohlásil.

Podle reportéra agentury AP přichází nyní za hochem denně asi 10 000 lidí, kteří se na něj mohou dívat ve dne ze vzdálenosti asi 25 metrů z prostoru odděleného provazem. V noci je výhled na chlapce zastíněn.

Ke zvládání davů byli na místě nasazeni i vojáci. Policie se snaží ověřit tvrzení, že hoch skutečně drží půst. "Sestavili jsme tým, který vyšetřuje, jak může někdo přežít tak dlouho bez jídla a bez vody," uvedl policejní inspektor Čitra Bahádur Gurung s tím, že chlapce ponořeného do meditace policie přímo nevyslýchala.

V dříve panenském lese se již rozrostl čilý tržní ruch, obchodníci prodávají poutníkům vše od tabáku až po posvátné amulety, nechybějí zde ani třeba opraváři kol. Pro návštěvníky bylo rovněž zřízeno provizorní parkoviště.

Buddha se narodil 250 kilometrů od Bary kolem roku 550 před naším letopočtem a smokvoň byla jeho stromem procitnutí. Buddhismus má na 325 milionů následovníků, převážně v Asii.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy