Mečiar v nové roli - mírní Slotu

rst, ČTK
2. 9. 2006 11:30
Bratislava - Vladimír Mečiar, kdysi terč západní kritiky za autoritářské vládnutí, se snaží uklidňovat napjatou situaci ve vztahu k maďarské menšině.

Bývalý slovenský premiér pranýřoval šéfa nacionalistické Slovenské národní strany (SNS) Jána Slotu ze společné koaliční vlády.

Mečiar se pro slovenskou televizi TA3 vyjádřil, že Slotovy výroky na adresu maďarské menšiny v zemi ztěžují práci nové vlády. V ní je kromě stran premiéra Roberta Fica a Jána Sloty také Mečiarova HZDS.

"Problémem není ani tak celá SNS, ale ty verbální útoky jejího předsedy," uvedl Mečiar. Podle jeho slov on sám i premiér Fico už několikrát žádali Slotu, aby změnil rétoriku a politiku vůči menšinám a opoziční Straně maďarské koalice (SMK).

Mečiar soudí, že výpady bývalého primátora Žiliny jen posílí SMK, která hájí zájmy půlmilionové maďarské menšiny žijící na Slovensku.

Spor Bratislava - Budapešť

Po Slotových hanlivých výrocích na adresu Maďarů se v posledních týdnech vyostřily nejen spory mezi slovenskou vládou a maďarskou menšinou, ale také mezi Bratislavou a Budapeští.

Napětí znásobily i jednotlivé případy napadení příslušníků maďarské menšiny na Slovensku nebo transparenty hanobící Slováky, jež se objevily při utkáních maďarské fotbalové ligy.

Mečiar v pátek v televizi TA3 připustil, že nová vládní koalice je kvůli účasti SNS pod politickým tlakem ze zahraničí. Ta podle Mečiara ještě bude kulminovat.

Se sklenkou při podpisu koaliční smlouvy - Slota, Mečiar, Fico
Se sklenkou při podpisu koaliční smlouvy - Slota, Mečiar, Fico | Foto: čtk

Kontroverzní Ján

Ján Slota, kterého někteří politologové srovnávají s českým polistopadovým politikem Miroslavem Sládkem, je kontroverzní osobou slovenské politiky. V předvolební kampani brojil nejen proti maďarské menšině, ale také Romům, homosexuálům či prostitutkám.

Jsou známy také jeho excesy, kdy v opilosti na mítinku v Kysuckém Novém Mestě vybízel k nasednutí do tanků a ke srovnání Budapešti se zemí či kdy podnapilý veřejně močil z terasy jedné bratislavské restaurace. V opilosti také na bratislavském tržišti urážel kolemjdoucí. "Pod parou" vystupoval tento neúspěšný kandidát na slovenského prezidenta také v televizi.

Slotova strana se stala součástí středolevé vládní koalice po červnových volbách, které prohrála pravicová vláda Mikuláše Dzurindy. Společně se SNS vládní blok tvoří Ficovi sociální demokraté a Mečiarovo Hnutí za demokratické Slovensko. Někdejší Mečiarova vláda byla v mezinárodní izolaci, neboť ji západní země vinily z porušování lidských práv a podkopávání právního státu.

 

Právě se děje

Další zprávy