Nashville - Druhá debata mezi americkými prezidentskými kandidáty, která se uskutečnila v noci z úterý na středu byla zajímavá nejen tím, co republikánský uchazeč John McCain řekl, ale také tím, co neřekl.
Například v jednu chvíli nenazval svého demokratického konkurenta Baracka Obamu jménem, ale místo toho na něj ukázal prstem, zašklebil se a řekl „támhleten."
Ihned tak v amerických médiích přiživil spekulace o svém pohrdavém postoji k illinoiskému senátorovi.
McCain však také nemluvil o důležitějších věcech. Například nijak nekomentoval víkendovou přestřelku mezi kampaněmi, která se týkala toho, kdo z kandidátů má pochybnější známé a pochybnější minulost. Představil "nový plán" pomoci majitelům domů, ale blížeji ho nespecifikoval.
To se však krátce po skončení debaty změnilo.
Průzkumy totiž i po úterní noci favorizují Baracka Obamu. Podle sledovacího (tracking) průzkumu Gallupova institutu má demokrat nyní dosud největší náskok 11 procent. O čtyři procenta vede i u Zogby/Reuters. Podle průzkumů v jednotlivých státech by nyní Obama získal dvakrát tolik volitelů než McCain.
O víkendu hádka, v úterý ticho
Obama byl o víkendu nejdříve republikánskou viceprezidentskou uchazečkou Sarah Palinovou nařčen z toho, že se „kamarádí s teroristy", tedy bývalým zakladatelem americké ultralevicové teroristické organizace Weather Underground Williamem Ayersem, se kterým Obama spolupracoval v devadesátých letech.
Obama vrátil úder připomenutím McCainovy účasti ve skandálu Keatingovy pětice: ten se týkal krize amerických spořitelen na konci osmdesátých let, která stála americké daňové poplatníky 124 miliard dolarů.
Demokraté připamatovali i republikánovo členství v představenstvu ultrapravicové organizace US Council for World Freedom v osmdesátých letech.
Kdo však očekával, že se tito kostlivci objeví i v prezidentské debatě, byl zklamán. Ani McCain, ani Obama se do hádky ohledně svých kontroverzních styků nepustili.
Útočil na mou rodinu
Nicméně jen krátce poté, co první průzkumy označily za vítěze diskuse Obamu, McCainova kampaň atak na „teroristické známosti" demokratického kandidáta obnovila.
„Barack Obama byl možná dítě, když William Ayers plánoval útoky proti americkým cílům, ale jedním z těch cílů jsem byl já," říká v republikánském televizním spotu John Murtaugh z Yonkers ve státu New York. „Přítel Baracka Obamy chtěl zabít mou rodinu."
Murtaugh je synem bývalého soudce, který byl terčem skupiny, protože předsedal soudu se členy černošské militantní organizace Černí panteři. Bomby před soudcovým domem vybuchly v únoru 1970.
Obama Ayersovu militantní minulost mnohokrát kritizoval a nepotkal se s ním údajně od roku 2005.
Mám plán
Zajímavé bylo i McCainova představení/nepředstavení nového ekonomického plánu. Ten by prý měl pomoci Američanům majícím problémy se splácením hypoték. Kolaps trhu s americkými hypotékami položil základ současné světové ekonomické krizi.
„Jako prezident Spojených států bych nařídil ministru spravedlnosti, aby okamžitě skoupil špatné hypotékové půjčky v Americe a vyjednal nové podmínky za nové ceny těch domů, za nižších cen oněch domů," prohlásil McCain v prezidentské debatě.
Jak Obama, tak voliči, se však mohli pouze dohadovat, co to znamená, protože detaily republikánský kandidát během debaty nesdělil.
300 miliard, ale odkud?
Jen pár minut poté, co dohovořil, se s nimi však vytasila jeho kampaň.
McCainova administrativa by údajně vykoupila hypotéky přímo od majitelů domů (nikoli tedy jejich balíky od hypotečních institucí jako Freddie Mac nebo Fannie Mae) a zmrazila by růst hypotečních úroků, čímž by pomohla nejen lidem, ale zajistila i stabilitu na trzích s nemovitostmi.
„Přímá cena tohoto plánu by byla přibližně 300 miliard dolarů," citovala z prohlášení kampaně agentura Reuters.
Není však jisté, odkud by tyto peníze pocházely. Poradci naznačili, že by mohly přijít z už Kongresem schváleného „záchranného balíku" 700 miliard.
Obama, který detaily v průběhu debaty neznal, po jejich zveřejnění plán odmítl, přestože se o pomoc majitelům domů v posledních týdnech zasazoval.
„John McCain chce, aby vláda masivně přeplácela za hypotéky v plánu, který by garantoval, že daňoví poplatníci přijdou o peníze. Dal by je všanc ještě více, kdyby se ceny domů nevzpamatovaly," citovala agentura Reuters Obamova ekonomického poradce Jasona Furmana.