Budu sloužit tak dlouho, jak vy budete chtít. Mayová se stranickým kolegům omluvila za volby

ČTK ČTK
12. 6. 2017 21:00
Ministerská předsedkyně Theresa Mayová se sešla s poslanci své Konzervativní strany, aby se jim omluvila za špatný výsledek ve volbách. "Zdála se být kajícná a upřímná, rozhodně ale ne sražená do kolen," řekl zdroj stanice BBC. Na setkání se neobjevily žádné hlasy, které by se postavily proti Mayové.
Theresa Mayová.
Theresa Mayová. | Foto: Reuters

Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová se v pondělí poslancům své Konzervativní strany omluvila za špatný výsledek ve čtvrtečních volbách, které se rozhodla uspořádat, aniž musela. S odvoláním na jednoho ze zákonodárců přítomných na schůzce to uvedl zpravodajský web BBC.

"Dostala jsem nás do téhle šlamastyky, dostanu nás i z ní," řekl údajně Mayová. Podle zdroje BBC se ministerská předsedkyně na setkání s poslanci zdála být "kajícná a upřímná, rozhodně ale ne sražená do kolen".

Tváří v tvář výzvám k rezignaci i spekulacím o nespokojenosti uvnitř samotné Konzervativní strany, britská premiérka podle zdroje poslancům řekla, že bude sloužit tak dlouho, "jak budete vy chtít".

Podle zákonodárce se ale neobjevily na setkání žádné hlasy, které by se postavily proti Mayové. Všichni jsou si totiž podle něj vědomi, že další předčasné volby či vnitrostranický boj o premiérské křeslo, jsou tím posledním, co Británie nyní potřebuje.

Podle agentury Reuters řekla Mayová poslancům také to, že se bude snažit získat širokou podporu pro své plány na jednání s Evropskou unií o odchodu Británie ze společenství. Opozice, ale i někteří politici Konzervativní strany označili čtvrteční volby za porážku takzvaného tvrdého brexitu, který Mayová prosazovala.

"Premiérka hovořila o snaze vytvořit konsenzus, uznala, že ve straně jsou různé názory na brexit, a uznala i to, že je třeba zohlednit nejen stranu, ale i parlament a zemi," řekl nejmenovaný poslanec agentuře Reuters.

Že by britská vláda mohla učinit změny ve svém přístupu k brexitu, v pondělí naznačila i vůdkyně skotských konzervativců Ruth Davidsonová, které se podařilo získat pro vládní stranu ve Skotsku nečekaných 13 křesel.

Konzervativci premiérky Mayové čtvrteční volby sice vyhráli, ztratili ale parlamentní většinu. Mayová se vyhlášením voleb naopak snažila posílit pozici své vlády v jednání o brexitu. Vyjednává proto se severoirskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP), která by mohla podporovat menšinový kabinet. Konzervativci mají v 650členné Dolní sněmovně 318 křesel, DUP deset.

Mayová údajně poslancům na pondělní schůzce rovněž řekla, že severoirští unionisté nebudou mít právo veta při schvalování vládní agendy, obzvlášť ne v otázkách sociálních, ve kterých se programy obou stran značně liší.

 

Právě se děje

Další zprávy