reklama
 
 

Mayová se hádala s Corbynem: S Hamásem jste se sešel, ale se mnou kvůli brexitu ne

23. 1. 2019 14:54
Hádka Mayové s Corbynem: S Hamásem si sedl, se mnou o brexitu jednat nechce | Video: Reuters |  01:39
Lídr britských labouristů Jeremy Corbyn se ve středu několikrát zeptal premiérky Theresy Mayové, zda vyloučí britský odchod z Evropské unie bez dohody. Odpovědi se ale nedočkal. Premiérka během interpelací uvedla, že se snaží zajistit brexit ošetřený dohodou s Bruselem - prodloužení lhůty stanovené článkem 50 Lisabonské smlouvy by podle ní nic neřešilo.

Oba lídři se při pravidelných interpelacích v Dolní sněmovně navzájem obviňovali za dosavadní neúspěch jednání o kompromisní variantě brexitu.

Corbyn "byl ochoten se sejít s Hamásem, Hizballáhem a IRA bez stanovení podmínek, ale nechce se sejít se mnou, abychom probrali brexit", řekla o opozičním předákovi Mayová. Vypůjčila si tak dřívější kritiku, kterou šéfovi své strany adresoval poslanec Mike Gapes.

Corbyn zase prohlásil, že premiérka není ochotna ustoupit od žádné ze svých "červených linií", a že ačkoli dveře jejího úřadu jsou otevřené, lidé uvnitř nejsou otevřeni kompromisu.

Corbyn se Mayové mimo jiné ptal, zda jasně řekne, jestli se bude řídit vůlí poslanců, pokud by příští týden schválili pozměňovací návrh ukládající vládě odložit termín brexitu ve snaze zabránit neřízenému odchodu z EU. Mayová se odpovědi vyhnula. Jde přitom o klíčovou otázku, neboť možnost, že Dolní sněmovna takto v následujících týdnech rozhodne, není zanedbatelná.

"Jsme svědky pozměňovacích návrhů, které se snaží vytvořit situaci, v níž dojde k prodloužení (realizace) článku 50 (Lisabonské smlouvy o opuštění EU). To celý problém nevyřeší, vždy zde bude okamžik volby. Volba zůstává stejná: brexit bez dohody, dohoda, nebo žádný brexit," řekla předsedkyně vlády.

Mayová už dříve uvedla, že EU by podle ní nevyhověla žádosti o odklad brexitu, jestliže by zároveň nebylo na obzoru východisko ze slepé uličky, v níž se celý proces ocitl. Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier ve středu řekl, že lídři členských zemí unie by Londýnu poskytli více času pouze tehdy, když by byly zodpovězeny tři otázky. "Zaprvé a zadruhé, proč a na jak dlouho? A zatřetí: nezkomplikuje to květnové evropské volby (do Evropského parlamentu)?" řekl Barnier deníku Luxembourg Times.

Do stanoveného termínu britského odchodu aktuálně zbývá 65 dní. Po masivní porážce vlády Mayové v hlasování o brexitové dohodě z minulého týdne budou britští poslanci o dalším postupu diskutovat a hlasovat příští úterý.

autor: ČTK | 23. 1. 2019 14:54

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama