Mayová představí plán B brexitu v pondělí, poslanci ho projednají na konci ledna

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 1. 2019 19:01
Návrh na další postup v otázce plánovaného odchodu Británie z Evropské unie představí britská premiérka Theresa Mayová parlamentu příští pondělí. Potvrdila to Andrea Leadsomová, která organizuje vládní agendu v Dolní sněmovně. V úterý 29. ledna mají o takzvaném plánu B poslanci celý den debatovat a následně i hlasovat. Mayová dnes v dopise vzkázala lídrovi opozice Jeremymu Corbynovi, že v moci vlády není vyloučit odchod z EU bez dohody.
Theresa Mayová, britská premiérka
Theresa Mayová, britská premiérka | Foto: Reuters

Zástupci kabinetu Mayové se celý čtvrtek setkávali s kritiky zamítnuté rozvodové dohody, kterou připravili britští a unijní vyjednavači, ve snaze najít řešení, jež by mohla podpořit většina dolní komory parlamentu.

Rozhovory probíhaly jednak v Downing Street přímo s premiérkou, samostatnou větev vládní operace mají podle všeho na starosti nejbližší spolupracovníci ministerské předsedkyně a ministr životního prostředí Michael Gove.

Mayová podle britských novinářů čelí těžké volbě. Buď může dál odmítat kompromis a usilovat o přízeň konzervativních rebelů a severoirských partnerů ze strany DUP, nebo "upřednostnit zemi před stranou" a hledat brexitový plán, který by mohla podpořit i opozice.

Druhá varianta ovšem s největší pravděpodobností představuje mírnější formu odchodu z EU, což by pro premiérku znamenalo výrazný konflikt s velkou skupinou euroskeptických poslanců její Konzervativní strany.

O mnoho lépe na tom ve vztahu ke svým poslancům není ani lídr labouristů Corbyn, který se zatím odmítá s Mayovou setkat, protože vláda pro změnu nechce vyloučit možnost, že Británie z EU odejde bez dohody a že se tedy uskuteční takzvaný tvrdý brexit.

Televize Sky News informovala, že Corbyn všem svým poslancům zaslal e-mail s výzvou, aby se vyhýbali kontaktu s vládou, dokud kabinet jeho požadavku nevyhoví. Na úřadu vlády nicméně ve čtvrtek odpoledne byli labourističtí poslanci Yvette Cooperová a Hilary Benn.

Jejich kolega Chuka Umunna řekl Sky News, že brexit "je nadřazený stranické politice" a že se členy vlády bude i nadále ve styku s cílem zabránit neřízenému odchodu z Unie. Televize také citovala labouristického poslance, který Corbynovu výzvu tvrdě kritizoval.

Na Corbynovu podmínku Mayová reagovala dopisem, v němž uvádí, že vláda nemůže jeho požadavek splnit. "Jsou dva způsoby, jak se brexitu bez dohody vyhnout: buď hlasovat pro dohodu…, nebo odvolat článek 50 (Lisabonské smlouvy) a zvrátit výsledek referenda. Mám za to, že zvrátit výsledek referenda by nebylo správné," napsala předsedkyně vlády.

K možnosti odkladu data brexitu uvedla, že EU by podle ní členství Británie neprodloužila, jen aby umožnila další debaty na britské scéně.

"Nezbývá mnoho času, než 29. března opustíme EU, takže cestu vpřed je potřeba nalézt rychle," vzkázala Mayová. V dopise vyjádřila zklamání nad tím, že Corbyn nepřijal nabídku k setkání, a uvedla, že by s ním ráda jeho návrhy probrala.

Zatím není jasné, zda jednání vedla k nějakým změnám v postoji Mayové. Její mluvčí odpoledne uvedla, že schůzky byly konstruktivní. Stejné slovo použil na twitteru také konzervativní euroskeptik John Whittingdale. Mluvčí Mayové dodala, že premiérka bude nejspíše v následujících dnech po telefonu hovořit s lídry EU.

V britských médiích byla před úterním hlasováním o brexitové dohodě nejrozšířenější teorie o tom, že premiérka bude i po prvotní porážce trvat na prosazení připravené dohody. Tyto spekulace v podstatě potvrdil generální prokurátor Geoffrey Cox, který v poslední den rozpravy Dolní sněmovny o dohodě prohlásil, že "se bude muset vrátit ve skoro stejné podobě se skoro stejným obsahem".

Video: Podívejte se, jak britský parlament odmítl původní brexitovou dohodu premiérky Mayové

Odmítli jste dohodu o brexitu, co tedy podporujete, ptala se poslanců Mayová. | Video: Reuters

 

Právě se děje

Další zprávy