reklama
 
 

Žádná alternativa neexistuje, tvrdí Mayová k dohodě o brexitu. Dál ale čelí tlaku

18. 11. 2018 6:57
Britská premiérka Theresa Mayová nevidí žádnou alternativu k plánu odchodu Velké Británie z Evropské unie, který předložila v tomto týdnu. Premiérka to napsala v komentáři v britském bulvárním deníku The Sun.

"Žádný alternativní plán na stole neleží. Neexistuje žádný jiný přístup, na němž bychom se s EU mohli dohodnout," napsala premiérka Mayová. "Pokud poslanci dohodu zamítnou, jednoduše nás postaví zpět na začátek. To by znamenalo další rozpory, další nejistotu a neschopnost naplnit hlasování britských občanů," dodala.

Mayová nyní bojuje o záchranu návrhu dohody před hlasováním v parlamentu po rezignaci několika ministrů a otevřeným výzvám k jejímu odstoupení ze strany kritiků navrhované brexitové dohody, která podle některých činí z Británie vazalský stát.

Euroskeptičtí členové kabinetu, včetně ministra obchodu Liama Foxe a ministra životního prostředí Michaela Govea, na Mayovou tlačí, aby návrh brexitové dohody změnila. Většina komentátorů má za to, že podoba dohody o brexitu zkorigovat už nepůjde.

Návrh dohody zkritizoval v sobotu i  irský ministr zahraničí Simon Coveney. Ten prohlásil, že stoupenci vyjednání nové dohody o brexitu nežijí v reálném světě,  pokud si myslí, že dokážou znovu vyjednat takzvanou rozvodovou smlouvu, na které se Londýn s EU dohodl minulý týden.

"Představa, že teď, po dvou letech jednání, čtyři nebo pět kabinetních ministrů může nějak vyjednat jiný výsledek a shodnout se na něm, a pak očekávat, že EU se pod to jenom podepíše, myslím, že to není z reálného světa," prohlásil Coveney na každoroční konferenci své strany Fine Gael.

Váhající britští ministři by podle Coveneyho měli raději usilovat o ovlivnění politické deklarace o budoucích vztazích, která je stále předmětem jednání mezi Londýnem a Bruselem.

Mayová zveřejnila návrh rozvodové dohody s EU ve středu. Třebaže opakuje, že předložený dokument o 585 stranách je tím nejlepším, co mohl Londýn s Bruselem dojednat, z vlády v následujících dnech odešli dva ministři - včetně ministra pro brexit Dominica Raaba - a několik dalších členů kabinetu.

Podle vyjednaného návrhu by Británie přestala podléhat pravidlům EU s koncem roku 2020. Dohoda dále mimo jiné stanovuje, kolik má Británie zaplatit EU peněz a detaily týkající se přechodného období i občanských práv.

Video: Přijetí dohody o brexitu je v národním zájmu, prohlásila Mayová po schůzce s britskými ministry

Přijetí dohody o brexitu je v národním zájmu, tvrdí Mayová po schůzce s britskými ministry | Video: Reuters |  00:55

autor: ČTK | 18. 11. 2018 6:57

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama