Mandelův zdravotní stav se zlepšil, oznámila jeho dcera

ČTK ČTK
17. 7. 2013 20:05
Bývalý jihoafrický prezident, který je již dlouho v kritickém stavu, prý více komunikuje
Nelson Mandela.
Nelson Mandela. | Foto: Reuters

Pretoria -  Zdravotní stav někdejšího jihoafrického prezidenta a nositele Nobelovy ceny za mír Nelsona Mandely se značně zlepšil. V předvečer Mandelových 95. narozenin to prohlásila jeho dcera Zindzi, napsala agentura AP.

"Navštívila jsem ho včera (v úterý) a sledoval se sluchátky televizi," prohlásila Zindzi Mandelová. "Vřele se na nás usmál a pozvedl ruce... odpovídá očima a rukama."

Mandela podle Zindzi nabírá "energii a sílu". "Domnívám se, že brzy půjde domů," dodala Zindzi, jejíž matkou je druhá Mandelova žena Winnie Madikizelová-Mandelová.

Legendární bojovník proti apartheidu, který byl za své protirasistické postoje bývalým režimem 27 let vězněn, je kvůli plicní infekci v nemocnici v Pretorii od 8. června. Lékaři jeho stav označují za vážný, ale stabilní.

Koncem června lékaři informovali o tom, že je Mandela "v trvalém vegetativním stavu", a země se podle médií chystala na brzké oznámení jeho smrti.

Později ale Mandelovi blízcí sdělili, že otevírá oči a reaguje na doteky, a současný prezident Jacob Zuma ohlásil mírné zlepšení stavu. Nejnovější prohlášení Zindzi Mandelové je tak podle všeho dalším pokrokem, který Mandela učinil.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy