Mandelův zdravotní stav se zlepšil, oznámila jeho dcera

ČTK ČTK
17. 7. 2013 20:05
Bývalý jihoafrický prezident, který je již dlouho v kritickém stavu, prý více komunikuje
Nelson Mandela.
Nelson Mandela. | Foto: Reuters

Pretoria -  Zdravotní stav někdejšího jihoafrického prezidenta a nositele Nobelovy ceny za mír Nelsona Mandely se značně zlepšil. V předvečer Mandelových 95. narozenin to prohlásila jeho dcera Zindzi, napsala agentura AP.

"Navštívila jsem ho včera (v úterý) a sledoval se sluchátky televizi," prohlásila Zindzi Mandelová. "Vřele se na nás usmál a pozvedl ruce... odpovídá očima a rukama."

Mandela podle Zindzi nabírá "energii a sílu". "Domnívám se, že brzy půjde domů," dodala Zindzi, jejíž matkou je druhá Mandelova žena Winnie Madikizelová-Mandelová.

Legendární bojovník proti apartheidu, který byl za své protirasistické postoje bývalým režimem 27 let vězněn, je kvůli plicní infekci v nemocnici v Pretorii od 8. června. Lékaři jeho stav označují za vážný, ale stabilní.

Koncem června lékaři informovali o tom, že je Mandela "v trvalém vegetativním stavu", a země se podle médií chystala na brzké oznámení jeho smrti.

Později ale Mandelovi blízcí sdělili, že otevírá oči a reaguje na doteky, a současný prezident Jacob Zuma ohlásil mírné zlepšení stavu. Nejnovější prohlášení Zindzi Mandelové je tak podle všeho dalším pokrokem, který Mandela učinil.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V německém Rot am See se střílí, podle médií zemřelo šest lidí

Z německého města Rot am See je hlášena střelba, při které podle magazínu Focus zahynulo šest lidí. Policie podle agentury DPA zadržela jednoho podezřelého.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Česká diplomacie bude s Čínou řešit zrušení přímé linky mezi Prahou a Pekingem

Český velvyslanec v Pekingu bude s čínskou stranou řešit příčinu zrušení přímé linky mezi hlavními městy obou zemí. Informuje o tom Deník N. "Ministr zahraniční pověřil českého velvyslance v Pekingu, aby u čínských partnerů zjistil příčinu pozastavení prodeje letenek na přímý let Peking-Praha," řekla deníku mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy