Manchester se připravuje na invazi ruských rasistů

man
14. 5. 2008 12:35
Fandové Zenitu Petrohrad míří na finále Poháru UEFA
Tvrdé jádro příznivců petrohradského klubu má pověst rasistů a rváčů.
Tvrdé jádro příznivců petrohradského klubu má pověst rasistů a rváčů. | Foto: Reuters

Manchester - Manchester bude dnes večer dějištěm finále Poháru UEFA, druhé nejprestižnější soutěže evropských fotbalových klubů.

Střetnou se skotský Glasgow Rangers a ruský mistr Zenit Petrohrad. Pozornost se ale tentokrát nesoustředí jen na fotbal. Dvojnásobně to platí pro manchesterskou policii.

Fanoušci ruského klubu jsou totiž vyhlášení jako nejrasističtější a nejfanatičtější v Evropě. Takzvané tvrdé jádro petrohradských příznivců tvoří z velké části neonacisté a skinheadi, kteří při zápasech pravidelně urážejí hráče tmavé pleti v řadách soupeře.

Fanoušci by je nepřijali

Zenit je jediným ruským klubem, za který nehraje ani jeden černoch. 

Jeho nizozemský trenér Dijk Advocaat nedávno v ruských novinách řekl: "Rád bych angažoval nějaké fotbalisty tmavé pleti, ale fanoušci Zenitu by je nepřijali."

Fanoušci při semifinálovém zápase s Bayernem Mnichov. Zenit vyhrál 4:0 a postoupil do finále.
Fanoušci při semifinálovém zápase s Bayernem Mnichov. Zenit vyhrál 4:0 a postoupil do finále. | Foto: Reuters

Britové ale poslali do druhého největšího města Ruska vážné varování. Kdo se bude prezentovat jako rasista nebo násilník, může si na ostrovech prodloužit pobyt až na půl roku. Ve vězení.

"Budeme se řídit nulovou tolerancí a k fanouškům Zenitu budeme tvrdí," uvedl před zápasem britský ministr sportu Gerry Sutcliffe.

Evropská fotbalová federace (UEFA) už řeší případ z března, kdy fanoušci petrohradského klubu uráželi fotbalistu francouzského týmu Olympique Marseille. Měli u sebe plyšové opičáky oblečené do dresů Marseille a na hřiště házeli banány.

Petrohradští ultrafans jsou také vyhlášenými rváči. Policie mívá plné ruce při jejich střetech s příznivci největšího rivala, Spartaku Moskva.

Foto: Reuters

Policie je připravena 

"Pokud někdo přijede do Manchesteru s tím, že se bude projevovat rasisticky, odpovíme patřičným způsobem," varuje šéf manchesterské policie Gerry Donnellan.

Británie se rozhodla fanouškům Zenitu odpustit vízový poplatek, který pro Rusy činí tři tisíce rublů (přes dva tisíce korun). V Manchesteru se dnes večer očekává na sedm tisíc ruských příznivců.

Bezpečnostní obavy ještě zvyšuje fakt, že se do města chystá z Glasgowa dorazit až sto tisíc Skotů, přestože kapacita stadiónu je jen 44 tisíc sedadel.

Skotové chtějí zápas sledovat na velkoplošných obrazovkách a případné vítězství slavit přímo v ulicích Manchesteru.

Pikantní je, že za týden se ve finále nejprestižnější evropské soutěže - Ligy mistrů - střetnou Manchester United a Chelsea Londýn v Moskvě.

Do ruské metropole přijede přes 40 tisíc Britů, ruské úřady pro držitele vstupenek zrušily víza.

 

Právě se děje

Další zprávy