Přiblížili jsme se konci malárie, radují se vědci. Ve Spojených státech schválili nový lék

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
23. 7. 2018 19:10
Lék je určen pro léčbu malárie třídenní. Stačí jediná dávka, která játra zcela vyčistí od množících se parazitů.
Parazit Plasmodium vivax uvnitř červených krvinek.
Parazit Plasmodium vivax uvnitř červených krvinek. | Foto: Shutterstock.com

Washington - Vědci nešetří superlativy. Podle nich se přiblížilo úplné vymýcení malárie. Na tuto nebezpečnou nemoc, proti které neexistuje očkování, se objevil nový lék.

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dal ve Spojených státech zelenou léku zvanému tafenochin, který bude v obchodech dostupný pod názvem Krintafel. 

Je to poprvé za 60 let, kdy nějaký regulátor ve světě schválil látku na léčbu malárie, informoval britský zpravodajský server BBC

"Schválení Krintafelu americkým FDA je významný milník, který znatelně přispěje k celosvětovému úsilí vymýtit malárii," uvedl David Reddy, výkonný ředitel neziskové organizace Medicines for Malaria Venture (MMV), která sídlí ve Švýcarsku.

Právě tato společnost lék vyvíjela, a to spolu se známou farmaceutickou firmou GSK. S výzkumem látky tafenochin začal už v roce 1978 americký Walter Reed Army Institute of Research. A výsledek bádání se dostavil po 40 letech.

Stačí jedna dávka

Krintafel je určen pro léčbu malárie třídenní, kterou způsobuje parazit Plasmodium vivax. Lék mohou užít lidé starší šestnácti let. 

Malárie se řadí mezi velmi závažná infekční onemocnění, proti kterému zatím neexistuje očkování. Přenašečem jsou komáři rodu Anofeles. Parazité se šíří nejprve do jater, kde se rozmnoží, a později napadají červené krvinky. Pacienti bojují hlavně s vysokými horečkami, zimnicí, zvracením a průjmy.

Někteří cizopasníci dokážou v játrech přežívat celé měsíce a krvinky znovu napadnou až po delší době. Nový lék má právě tomuto návratu nemoci zamezit. Stačí jediná dávka, která játra zcela vyčistí od všech množících se parazitů.

"Schopnost zabít parazita v játrech jedinou dávkou tafenochinu je mimořádný úspěch. Podle mého názoru jde o nejvýznamnější pokrok v léčbě malárie za posledních 60 let," řekl pro BBC profesor Ric Price z Oxfordské univerzity, který se zabývá tropickými nemocemi. 

Malárie třídenní se v současné době může léčit také látkou primachin. Ta ale parazity v játrech nezabije tak snadno, většinou se musí užívat až dva týdny. 

FDA varuje, že stejně jako u jiných léků ani u Krintafelu nelze vyloučit vedlejší účinky. Medikament se například nedoporučuje pacientům, kteří trpí chudokrevností.

Z Ameriky do dalších zemí

Léčivo se nyní dostane na americký trh a je také velkou nadějí pro země, kde se malárie vyskytuje nejčastěji. Podle BBC regulátoři ze států napříč celým světem začnou zkoumat, jestli by lék mohli zavést i na svém trhu. 

Konkrétně malárie třídenní nejčastěji postihuje obyvatele jihovýchodní Asie a Latinské Ameriky. Vedle toho doktoři rozlišují ještě další tři druhy tohoto onemocnění. Většina všech obětí žije v tropické a subsaharské Africe.

Do USA si lidé nemoc často přivezou z cest po rozvojových zemích nebo se malárie vyskytuje mezi imigranty, kteří se do Spojených států přistěhovali ze zaostalejších států. V roce 2016 zemřelo v USA na tuto nemoc deset lidí, což byl nejvyšší počet od roku 2001.

Světová zdravotnická organizace (WHO) zaznamenala v roce 2016 celkem 216 milionů případů malárie po celém světě, 445 tisíc lidí na chorobu zemřelo.

Video: V důsledku změn klimatu nám hrozí například rozšíření malárie do Evropy, varuje Rovenský

Sliby se mají plnit. A americký prezident Donald Trump se ty své plnit snaží, říká Jan Rovenský z Greenpeace Česká republika. Více v DVTV Apel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy