reklama
 
 

Malá katolická revoluce: americký kardinál poprvé rezignoval kvůli obvinění ze zneužívání dětí

Aktualizováno 28. 7. 2018 18:12
Papež František přijal v sobotu rezignaci amerického kardinála Theodora  McCarricka. Bývalý washingtonský arcibiskup čelí obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů.

Washington/Vatikán - Papež František podle sobotního prohlášení Svatého stolce obdržel rezignační dopis kardinála McCarricka v pátek večer. Rezignaci přijal a nařídil 88letému biskupovi, aby se do uskutečnění církevního procesu, který má ustanovit míru jeho provinění, věnoval modlitbám a pokání v soukromí určeného domu. 

Skandál odstartovalo obvinění, že McCarrick před více než 40 lety sexuálně zneužil jedenáctiletého chlapce. Následně se objevila další obvinění ze sexuálního zneužívání, do kterého měl být vysoký církevní hodnostář zapleten.

Bývalý washingtonský arcibiskup přitom patří k nejvýše postaveným osobám v americké katolické církvi. Je také prvním kardinálem, který na svoji funkci dobrovolně rezignoval. Jiní jeho vysoce postavení kolegové, vyšetřovaní kvůli podezření ze sexuálního zneužívání, zůstali členy kardinálského kolegia katolické církve. 

Jasný signál

Obvinění proti Theodoru McCarrickovi nabrala podle agentury Reuters na síle minulý měsíc, v době, kdy Vatikán řešil podobný skandál v jihoamerickém Chile. Sobotní vatikánské prohlášení zdůraznilo, že papež přijal rezignaci kardinála McCarricka jen pár hodin od přijetí jeho dopisu. Úřad Svatého stolce dodal, že tím chtěl František vyslat jasný signál o nepřípustnosti takového jednání, které neskryje ani nejvyšší církevní funkce. 

"Důležité je, že McCarrick už není kardinálem. Je tím řečeno, že nehledě na vážnost vašeho postavení, na vaši prestiž, budete v případě podezření ze sexuálního zneužívání hnán k zodpovědnosti," řekl vatikánský mluvčí Greg Burke agentuře Reuters.

Tak rychlý postup je v církevních kruzích neobvyklý a překvapivé je také to, že papež zbavil úřadu vysoce postaveného člena církve ještě předtím, než obvinění oficiálně prošetří příslušné orgány.

Úspěšný hodnostář

McCarrickův náhlý pád šokoval mnohé členy americké církve. Po desetiletí byl považován za velmi úspěšného katolického hodnostáře a důvěrníka papežů i politiků. 

Minulý týden ale církevní představitelé v USA připustili, že obvinění ze zneužití 16letého chlapce, staré 50 let, je věrohodné a podložené důkazy. Brzy poté se objevila obvinění od dalších nezletilých osob, hlavně katolických seminaristů, že je McCarrick zneužíval. 

Sám kardinál k tomu prohlásil, že si "absolutně nevzpomíná" na údajné zneužívání 16letého chlapce před 50 lety. K druhým případům se nevyjádřil. 

Podle amerického deníku New York Times uzavřely dvě katolické diecéze v New Jersey, kde Theodor McCarrick vykonával funkci biskupa předtím, než byl v roce 2000 povýšen do Washingtonu, finanční vyrovnání s muži, které měl McCarrick před desítkami let zneužívat. Část amerických katolíků nyní vyzývá Vatikán, aby vyšetřil, kdo z tamní katolické hierarchie o incidentech věděl a jak mohlo dojít k biskupovu povýšení. 

VIDEO: Počet sexuálně zneužívaných dětí roste. 

Evropský odhad je, že každé páté dítě zažilo nějaký útok sexuálního zneužívání, říká ředitelka Dětského krizového centra Zora Dušková. | Video: Daniela Drtinová |  22:33

autoři: ČTK, Reuters | 28. 7. 2018 14:10

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama