reklama
 
 

Je to jako mafie, akorát legální, stěžují si italští obchodníci. Město od nich vybírá daň ze stínu

19. 1. 2017 20:33
Majitelé obchodů v ulicích severoitalského města Conegliano musí platit daň ze stínu, který vrhají jejich vývěsní štíty na veřejný chodník před jejich podniky. Zákon, který umožňuje takovou daň vybírat, dodržují tamní úředníci nezvykle přísně. Sdružení vlastníků drobných obchodů se ale rozhodlo proti absurdnímu poplatku bojovat a označují ho za mafiánský. Radnice v Coneglianu k případu zatím mlčí.

Conegliano – Když je jasná obloha a paprsky slunce prosvítí ulice severotialského města Conegliano, majitelé tamních obchodů nemají radost. 

Ze stínu, který vrhají jejich vývěsní štíty nebo cedule na veřejné chodníky, totiž musí platit daň. Už dva roky činí zhruba 100 eur ročně.

Část z nich se ale letos vzbouřila a proti nesmyslnému poplatku se rozhodla bojovat, píše list The Guardian. "Neděláme to kvůli penězům, jde o princip," vysvětluje Luca Ros, který stojí v čele sdružení vlastníků malých obchodů, které odmítlo kuriózní daň dál platit.

Podle Rose umožňuje vybírání poplatku zákon z roku 1993, platící pro celé území Itálie. Většinu radnic by na jeho základě nenapadlo zdanit i vrhání stínu na veřejné prostranství, v Coneglianu si ale místní úředníci vykládají legislativu po svém.

Luca Ros proto městský byrokratický aparát přirovnává k obávané italské mafii. Poplatek nepovažuje za nic jiného než za tzv. výpalné. "Jediný rozdíl je ten, že tohle je legální. Platíme za nic," uzavírá rozhořčeně.

Drobní obchodníci musí v Itálii platit velkou řadu administrativních poplatků i často absurdních drobných daní. Daň ze stínu mnozí podle Rose poslední dva roky přehlíželi proto, že nešlo o velké peníze a řada radnic tohoto práva nevyužívala. Navíc pokusy daň zrušit byly nákladnější než její placení. Letos ale došla podnikatelům v Coneglianu trpělivost. Tamní úřady zatím k celé kauze zarytě mlčí.

autor: Zahraničí | 19. 1. 2017 20:33

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama