Madonna dostala obsílku s pruhem. Musí do Ruska k soudu

Jiří Just Jiří Just
25. 9. 2012 9:01
Rusové chtějí po zpěvačce miliony za mravní újmu, kterou jim způsobila svým koncertem
Madonna během koncertu na pařížském stadionu Stade de France
Madonna během koncertu na pařížském stadionu Stade de France | Foto: Reuters

Petrohrad (od našeho spolupracovníka) - Dříve kulturní metropole, dnes centrum boje za čisté Rusko - takovou pověst má ruský Petrohrad. Zvláště v poslední době.

Po zákazu propagace homosexuality a zpráv o konci světa se tamní úřady chystají došlápnout si na americkou královnu popu Madonnu.

Zpěvačku čekají 11. října na petrohradském obvodním soudě. Právě tady bude zahájeno předběžné projednávání žaloby skupiny konzervativních a pravoslavných aktivistů, kteří Madonnu obviňují, že jim její srpnový koncert způsobil těžkou mravní újmu.

Populární hvězda se svého "činu" měla dopustit mimo jiné tím, že veřejně podpořila ruské gaye a lesby. Tím prý narušila zákon zakazující propagaci homosexuality.

"Pod rouškou tolerance se (na koncertě) propagovala jednopohlavní láska," nechal se dříve slyšet Alexej Kňazev, pomocník skandálně známého zastupitele Vitalije Milonova, autora antihomosexuálního zákona.

Kňazev zároveň prohlásil, že Madonna může být obviněna z šíření náboženské nenávisti, když "svými kopyty vylezla na kříž".

Petrohrad. Dříve kulturní metropole, dnes centrum boje za čisté Rusko.
Petrohrad. Dříve kulturní metropole, dnes centrum boje za čisté Rusko. | Foto: Reuters

Ochránci mravnosti po Madonně požadují zaplatit "bolestné" ve výši 333 milionů rublů (zhruba 205 milionů korun).

"Utrpěná muka nelze ocenit, ale my jsme určili takovou symbolickou sumu - 333 milionů rublů. Polovina bude předána do petrohradského rozpočtu. Zbylé peníze půjdou na podporu mateřství a výchovu dětí, do dětských domů a na stavbu kostelů," prohlásila zástupkyně Odborů ruských občanů, které se s občankou Cicconeovou, jak zní Madonnino rodné příjmení, chtějí soudit.

Jak tvrdí advokát poškozených Alexandr Počujev, "obsílka s červeným pruhem" byla na zpěvaččinu adresu už odeslána.

Podle Počujeva se soud kladným způsobem odrazí na mravní čistotě města. "Myslím si, že se to ukáže na koncertu umělkyně, která si říká Lady Gaga," prohlásil právník. Ten se v Petrohradu koná 9. prosince.

Koncem srpna petrohradská prokuratura prohlásila, že celkově bylo na koncert americké zpěvačky podáno 180 žalob.

Odbory ruských občanů se v Rusku dostaly do povědomí právě svou kampaní proti americké popové hvězdě. Před Madonniným koncertem plánovaly masivní demonstraci a polívání petrohradského Palácového náměstí, na kterém před třemi roky zpěvačka vystoupila, svěcenou vodou.

Akce ale nakonec skončila fiaskem. Na náměstí přišlo sotva deset pravoslavných aktivistů a kněz, který měl obřad provést, se vůbec nedostavil.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy