reklama
 
 

Poslanci chtějí úředně zakázat zprávy o konci světa

20. 9. 2012 10:30
Foto: Profimedia.cz
Podobné informace prý vyvolávají hysterické reakce a vedou k užívání drog

Petrohrad - Petrohradští zastupitelé, kteří nedávno vyvolali pozornost médií bojem proti homosexualitě i proti americké popové hvězdě Madonně, chtějí vyhláškou zakázat šířící se zprávy o konci světa.

Podle agentury ITAR-TASS navrhli petrohradskému gubernátorovi, aby se o to postaral, protože podobné informace prý vyvolávají hysterické reakce a vedou k užívání drog.

Zastupitelé zaostřili svou pozornost na zprávy o konci světa, který má podle dávného mayského kalendáře nastat letos v prosinci.

Informace se rozšířila po celém světě, v Mexiku například chtějí na apokalyptickou předpověď nalákat miliony turistů. Vyznavači katastrofických teorií se v řadě zemí hodlají v kritické době soustředit na vyvýšených místech, aby zkáze unikli.

Observatoře připravují mimořádná pozorování oblohy, mnohé vědecké ústavy využívají fámy k tomu, aby přilákaly veřejnost na své odborné přednášky.

Autorem návrhu na cenzuru zpráv o konci světa je petrohradský zastupitel Andrej Goršečnikov, který je znepokojen nervózní náladou ve společnosti. "Ruské televizní kanály v honbě za sledovaností přesvědčují diváky, že letošní rok je rokem apokalypsy," řekl poslanec novinářům.

Uměle vyvolaná panika podle něj vede ke zvýšení zločinnosti, k rostoucímu počtu sebevražd a negativně ovlivňuje i chování alkoholiků a narkomanů. Petrohradský gubernátor Georgij Poltavčenko by podle návrhu měl vyhláškou zakázat "propagandu konce světa" a zajistit, aby se bezuzdná mediální hysterie zastavila.

Mayský kalendář začíná v roce 3114 před naším letopočtem a čas počítá v různě dlouhých časových jednotkách, k nimž patří i takzvané baktuny dlouhé 394,26 roku. Letos v prosinci končí právě 13. baktun.

Podle odborníků ale nejde o apokalypsu, spíš o začátek dalšího kalendářního cyklu. Stejný názor zastávají samotní dnešní Mayové, kteří žijí v Mexiku, Guatemale a dalších středoamerických zemích.

autor: ČTK | 20. 9. 2012 10:30

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama