reklama
 
 

Maďarské vsi zalilo bahno jedů, přibývá mrtvých

5. 10. 2010 17:35
Katastrofu způsobila protržená nádrž s průmyslovým odpadem u města Ajka

* Zavaleny jsou obce Kolontár, Somlóvásárhely a Devecser * Zahynuli čtyři lidé, mezi nimi i tříměsíční kojenec * Čtyři lidé jsou nezvěstní * Sedmdesát osob skončilo v nemocnici s popáleninami kůže, poruchou zraku či dýchacími problémy

Budapešť - Maďarsko bojuje s nečekanou ekologickou katastrofou. Na nicnetušící obyvatele tří vesnic na západě země se v pondělí večer začalo valit páchnoucí a prudce jedovaté bahno červené barvy.

Jedná se o kal s těžkými kovy, který unikl z velké nádrže továrny na zpracování bauxitu. Toxické látky unikly už také do řeky Marcal.

Podle agentury MTI už pět lidí zahynulo, mezi nimi i měsíční kojenec a tříletá dívka. Dalších několik lidí se pohřešuje, téměř sto osob skončilo v nemocnici s popáleninami kůže, poruchou zraku či dýchacími problémy.

 

Vláda dnes vyhlásila v postižených regionech Veszprém, Györ-Moson-Šoproň and Vás mimořádný stav ohrožení. Svědci hovoří o tom, že rudé bahno zaplavilo domy až do výše tří metrů.

Jedy dál z nádrže unikají, záchranáři se ji snaží zastavit sádrovcem. Helikoptéry rozprašují nad územím o rozloze zhruba 40 kilometrů čtverečních neutralizační činidla.

Postižené vesnice v noci navštívil ministr vnitra Sándor Pintér, hasiči a vojáci pracují na odstranění kalu z postižených míst. Museli mít speciální ochranné oděvy, přesto i někteří z nich skončili s popáleninami v nemocnici. Maďarům pomáhal i záchranný tým ze Slovenska.

Lékaři upozorňují, že popáleniny a vážná poranění tkání se mohou v tomto případě projevit až po několika dnech. Premiér Viktor Orbán odpoledne uvedl, že v oblasti nehrozí zvýšená radioaktivita a slíbil, že vláda prověří, kdo katastrofu zavinil.

Někteří lidé museli být urychleně evakuováni, například děti ze školy ve vesnici Kolontár. Zasažené vesnice leží zhruba 150 kilometrů od Budapešti.

Do postižené oblasti v noci nebylo možné dostat se po silnici ani železnici, dnes ráno už je provoz částečně obnovený. Podle svědků bahno zničilo mnoho zaparkovaných aut a strhlo několik mostů.

Zatím není jasné, proč se několik desítek let stará nádrž protrhla. Spekuluje se o tom, že nevydržela letošní mimořadně vydatné deště.

Ministerstvo životního prostředí oznámilo, že se prověřuje podezření, že závod skladoval v laguně více kalu, než bylo povoleno. Nevyloučil ani vadu na jímce nebo případné poškození dna přetížením a následné uvolnění rohových svorek nádrže.

autoři: Simona Holecová, Martin Novák, David Slížek | 5. 10. 2010 17:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama