Maďaři v ulicích. Za důchody, nebo proti premiérovi?

Reuters, lem
21. 11. 2007 14:30
Demonstraci odborů podporuje opoziční Fidesz

Budapešť - Po týdnech menších protestů se v maďarské metropoli sešly desetitisíce demonstantů, aby premiérovi země vytkly radikální reformy.

U moci je přitom v Maďarsku levice. A tak zatímco vládní socialisté zavádí platby u lékařů a zvyšují daně, pravicový Fidesz obviňuje premiéra Ferenze Gyurcsányho z nedostatku sociálního cítění.

Na začátku byla železnice

Středeční stávku a demonstraci v centru města nicméně odstartovali - stejně jako ve Francii nebo Německu - železničáři. Vlaky se tak zastavily i v Maďarsku. Více ČTĚTĚ ZDE.

Další odborové organizace (lékaři, učitelé, dopravci) se přidaly, aby upozornily na plánované změny ve zdravotnictví a důchodovém systému.

Maďarsko protestuje
Autor fotografie: Roman Staněk, Aktuálně.cz

"Radikální návrhy neumožňují najít kompromis v reformách zdravotnictví a důchodů. Musíme na vládu vytvořit tlak, protože tyto návrhy jsou naprosto neakceptovatelné," prohlásil předseda jedné z odborových organizací Ištván Gasko.

Gyurscány pod palbou kritiky

Hlavním terčem útoků je nepopulární premiér Gyurcsány. Muž, kterého si Evropa cení pro jeho "snižování deficitu rozpočtu", čelí doma ostré kritice opozice i široké veřejnosti.

Jeho plány na uzavření desítek menších železničních tratí, reforma zdravotnictví, které by se mělo více "zkapitalizovat", a zvyšující se daně, Maďarsko děsí.

Obliba maďarských socialistů tak den ode dne klesá a podle posledních průzkumů by je volilo již pouze 15 procent Maďarů. Přitom loni ve volbách zvítězili se ziskem více než 40 procent. 

Opoziční Fidesz je tak stále oblíbenější i mezi levicovými voliči.

Demonstrace odborů. Nebo opozice?

Protestní demonstrace, která byla na středu svolána do centra Budapeště, se podle některých svědků účastní na padesát tisíc osob.

Přímou podporu demonstrujícím odborářům vyjádřila opoziční pravicová strana - Fidesz v čele s Viktorem Orbánem - stejně jako před měsícem. 

U příležitosti maďarského protikomunistického povstání z roku 1956 se tehdy sešly v ulicích Budapešti desetitisíce Maďarů s transparenty: "Gyurcsány by měl jít!" 

Události z minulého roku, kdy demisi premiéra v centru Budapešti neúspěšně požadovaly statisíce Maďarů, ale ukazují, že Gyurcsány není slabý premiér a příznivců na jeho straně je stále dost. 

 

Právě se děje

Další zprávy