Macron pozval do Paříže obě strany libyjského konfliktu. Chce obnovit jednání o volbách

ČTK ČTK
27. 5. 2018 13:55
Francouzský prezident Emmanuel Macron svolal na příští týden do Paříže hlavní aktéry libyjské občanské války a zástupce mezinárodního společenství. Cílem schůzky je jednání o cestovní mapě k uspořádání voleb v Libyi do konce letošního roku. Někteří analytici ale vidí schůzku skepticky, jistá zatím ani není účast pozvaných. Do Paříže pozval Macron na úterý dva hlavní aktéry libyjského konfliktu - premiéra libyjské vlády podporované OSN Faíze Sarrádže a generála Chalífa Haftara, který podporuje kabinet na východě země. Oba se z Macronovy iniciativy sešli v Paříži loni v červenci, kdy se domluvili na příměří a možnosti voleb. Od té doby ale jednání nepokročila.
Emmanuel Macron.
Emmanuel Macron. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 47 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy