Lukašenkův režim křísí sovětské zákony

ČTK
22. 12. 2005 10:53
Minsk - Běloruskou opozici čekají těžké časy. Pokud v březnových volbách zvítězí Alexandr Lukašenko, v zemi se obnoví zákony kopírující sovětské způsoby boje s opozicí.

V Bělorusku dnes končí registrace skupin hodlajících jmenovat své kandidáty na prezidenta a začíná předvolební kampaň.

Opozice, sjednocená kolem kandidáta Alexandra Milinkeviče, ale nemá přístup do naprosté většiny médií a musí spoléhat na osobní agitaci a na pomoc ze zahraničí. Například z Polska má brzy začít vysílat rozhlasová stanice v běloruštině. 

Vězení za diskreditaci republiky

Právě to se běloruským opozičníkům může vymstít. Trestní zákoník totiž nyní obsahuje nové paragrafy o trestní odpovědnosti za diskreditaci republiky. Pode nich každý občan, který cizí vládě nebo zahraniční organizaci vědomě poskytne lživé údaje o politické, ekonomické, vojenské nebo mezinárodní situaci v Bělorusku, může jít za mříže až na dva roky.

PŘEČTĚTE SI: Polské deníky začernily titulní strany

Trestně mohou být stíháni i občané Běloruska, kteří vyzývají k činnosti "proti své zemi", proti její svrchovanosti, územní celistvosti, národní bezpečnosti a obranyschopnosti. Vězení nebo velké pokuty hrozí i při účasti na práci politických stran nebo jiných organizací státem zakázaných nebo neregistrovaných. Stíháni mohou být i lidé, kteří připravují akce narušující veřejný pořádek nebo je financují.

Dosavadní postup běloruské policie a soudů proti opozici naznačuje, že pod nové paragrafy se vejde v podstatě jakákoliv opoziční organizace a její jakkoliv nevýrazná činnost. 

Obavy z oranžového vývoje

Zpřísnění postupu proti už nyní potlačovaným opozičním hnutím souvisí zřejmě se snahou lukašenkovského systému nedopustit v Bělorusku "oranžový" vývoj podobný událostem z konce roku 2004 na Ukrajině. Opozice má podle ruských pozorovatelů přesto šanci dostat do ulic Minska desítky tisíc nespokojených lidí. "Setkali jsme se s celým průmyslem na výrobu teroristů-revolucionářů. Destruktivní síly chtějí zneužít volební kampaň, aby uchvátily moc v zemi," strašil nedávno občany šéf běloruské tajné policie KGB Stěpan Suchorenko.

Foto: Aktuálně.cz

Volby se v Bělorusku budou konat 19. března 2006, tedy o několik měsíců dříve, než bylo původně zamýšleno. Jejich přenesení má opozičníkům ztížit předvolební kampaň. Kromě Milinkeviče svůj zájem o kandidaturu vyjádřil například i někdejší šéf Běloruské lidové fronty "Obroda" Zenon Pozňak, žijící v USA, či bývalý běloruský ministr zahraničí Pjotr Kravčenko. Jiní kandidáti už se vzdali, někteří právě s odkazem na přísný trestní zákon, který jim prakticky znemožňuje předvolební agitaci.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy