reklama
 
 

Lukašenko: Sovětský svaz chybí, kam se jen podíváš

12. 10. 2013 8:35
Kdyby Sovětský svaz existoval, nebyly by podle Lukašenka války na Blízkém východě

Minsk/Moskva - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko upřímně lituje rozpadu Sovětského svazu a je přesvědčen, že nynější politický systém není v ničem lepší.

Lukašenko to prohlásil v rozhovoru se skupinou ruských novinářů. "Jsem sovětský člověk, SSSR chybí, kam se jen podíváš," konstatoval prezident, který je v Evropě považován za posledního evropského diktátora.

Nit suchou nenechal běloruský prezident na posledním šéfovi sovětské komunistické strany Michailu Gorbačovovi, který je podle něj za rozpad Sovětského svazu odpovědný. Lukašenko ovšem připustil, že nebýt "mizerného Gorbačova", rozhodně by se nikdy on sám prezidentem nestal. "Kdyby zůstal Sovětský svaz zachován, nejspíš by tam nebylo tolik prezidentů," poznamenal.

Následky rozpadu SSSR podle Lukašenka dodnes pociťuje celý svět. "Kdyby Sovětský svaz existoval, války na Blízkém východě by nebyly. Stály by tam naše letadlové lodě, a nikoho by ani nenapadlo bojovat," prohlásil běloruský vládce.

Postsovětský sentiment nevyprchal ani ze samotného Ruska, což potvrzují výsledky průzkumu, o němž informoval moskevský rozhlas. Téměř 60 procent Rusů je podle průzkumu přesvědčeno, že v komunistickém systému bývalého SSSR převažovaly klady nad zápory.

Slovo "komunismus" vyvolává v Rusku odpor jen u sedmi procent dotázaných. Jedenáct procent spojuje s tímto výrazem stabilitu a pohodlný život, 12 procent stesk po minulých pořádcích a 14 procent pozitivní vzpomínky.

autor: ČTK | 12. 10. 2013 8:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama