Love Parade má dvacátou oběť: jednadvacetiletou Němku

Monika Horáková
27. 7. 2010 12:14
Žena podlehla svým zraněním v pondělí.
Foto: Reuters

Duisburg - Taneční slavnost Love Parade, která pro více než 500 návštěvníků skončila zraněním a pro některé dokonce smrtí, má dvacátou oběť. V pondělí podlehla utrženým zraněním jednadvacetiletá Němka.

Věk všech dvaceti obětí se pohybuje mezi 18 a 38 lety. Letošní Love Parade ukončila život dvanácti žen a osmi mužů. Dvanáct obětí pocházelo z Německa, ostatní přijely z Holandska, Austrálie, Itálie, Číny, Španělska a Bosny.   

Zatímco se v oficiálních kruzích roztáčí kolotoč obvinění, kdo za tragédii může, lidé, kteří byli sobotní tragédii osobně přítomni, se budou se svými zážitky ještě dlouhou dobu vyrovnávat.

Moje kamarádka je mrtvá!

Německý server Frankfurter Rundschau přinesl výpověď policisty z Recklingshausenu, který stál u východu z tunelu, na jehož druhém konci mezitím záchranáři přikrývali plachtami 15 mrtvých těl.

"Staral se o mladého muže, který vzlykal, že ještě před chvílí ležel na mrtvém těle neznámé dívky. Do ústraní odváděl dívku, která křičela: "Moje kamarádka je mrtvá! Moje kamarádka je mrtvá!" Zdravotníkům předával i plačícího muže, který stále opakoval, že se svého kamaráda pokoušel za každou cenu oživit, ale nepodařilo se mu to."

Na místě byli přítomni i psychologové. Pobíhali mezi davem lidí, reflexní pruhy na jejich vestách zářily ve světle kamer. "Můžeme poskytovat jen nejzákladnější pomoc," řekla bezmocně reportérovi deníku Frankfurter Rundschau jedna ze znalkyň lidských duší a dál pokračovala v utěšování, naslouchání a ohřívání studených rukou svými dlaněmi.     

Kdo za to může?

Odpovědná místa na sebe mezitím vzájemně převalují vinu. V ohnisku kritiky stojí například vedení města Duisburgu v čele s primátorem Adolfem Sauerlandem.

Policejní prezident v Bochumi Thomas Wenner oznámil, že na Sauerlanda podá žalobu. Policie podle serveru Zeit Online již dříve upozorňovala, že podmínky pro konání Love Parade v Duisburgu jsou nevyhovující.

Podle serveru RP Online chtěl primátor světově známou Love Parade využít k propagaci města. I proto údajně město nechtělo konání akce ohrozit příliš tvrdými bezpečnostními opatřeními.   

Organizátoři naopak svádějí vinu na policii, která podle nich situaci podcenila.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy