Love Parade má dvacátou oběť: jednadvacetiletou Němku

Monika Horáková
27. 7. 2010 12:14
Žena podlehla svým zraněním v pondělí.
Foto: Reuters

Duisburg - Taneční slavnost Love Parade, která pro více než 500 návštěvníků skončila zraněním a pro některé dokonce smrtí, má dvacátou oběť. V pondělí podlehla utrženým zraněním jednadvacetiletá Němka.

Věk všech dvaceti obětí se pohybuje mezi 18 a 38 lety. Letošní Love Parade ukončila život dvanácti žen a osmi mužů. Dvanáct obětí pocházelo z Německa, ostatní přijely z Holandska, Austrálie, Itálie, Číny, Španělska a Bosny.   

Zatímco se v oficiálních kruzích roztáčí kolotoč obvinění, kdo za tragédii může, lidé, kteří byli sobotní tragédii osobně přítomni, se budou se svými zážitky ještě dlouhou dobu vyrovnávat.

Moje kamarádka je mrtvá!

Německý server Frankfurter Rundschau přinesl výpověď policisty z Recklingshausenu, který stál u východu z tunelu, na jehož druhém konci mezitím záchranáři přikrývali plachtami 15 mrtvých těl.

"Staral se o mladého muže, který vzlykal, že ještě před chvílí ležel na mrtvém těle neznámé dívky. Do ústraní odváděl dívku, která křičela: "Moje kamarádka je mrtvá! Moje kamarádka je mrtvá!" Zdravotníkům předával i plačícího muže, který stále opakoval, že se svého kamaráda pokoušel za každou cenu oživit, ale nepodařilo se mu to."

Na místě byli přítomni i psychologové. Pobíhali mezi davem lidí, reflexní pruhy na jejich vestách zářily ve světle kamer. "Můžeme poskytovat jen nejzákladnější pomoc," řekla bezmocně reportérovi deníku Frankfurter Rundschau jedna ze znalkyň lidských duší a dál pokračovala v utěšování, naslouchání a ohřívání studených rukou svými dlaněmi.     

Kdo za to může?

Odpovědná místa na sebe mezitím vzájemně převalují vinu. V ohnisku kritiky stojí například vedení města Duisburgu v čele s primátorem Adolfem Sauerlandem.

Policejní prezident v Bochumi Thomas Wenner oznámil, že na Sauerlanda podá žalobu. Policie podle serveru Zeit Online již dříve upozorňovala, že podmínky pro konání Love Parade v Duisburgu jsou nevyhovující.

Podle serveru RP Online chtěl primátor světově známou Love Parade využít k propagaci města. I proto údajně město nechtělo konání akce ohrozit příliš tvrdými bezpečnostními opatřeními.   

Organizátoři naopak svádějí vinu na policii, která podle nich situaci podcenila.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy