Loď Sojuz s androidem Fjodorem se nepřipojila k ISS. Nečekaně se oddálila

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 8. 2019 18:44
Ruské vesmírné lodi Sojuz s androidem Fjodorem na palubě se v sobotu ráno nepodařilo v plánovaný čas připojit k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). S odkazem na ruská média o tom informovala agentura AFP. Chyba zřejmě nebyla v ruském plavidle, ale v navigačním systému umístěném na ISS, uvedla agentura TASS.
Start rakety Sojuz 2.1a z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu
Start rakety Sojuz 2.1a z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu | Foto: Reuters

Loď je nyní v bezpečné vzdálenosti od stanice a neohrožuje tak její posádku. O další přiblížení se pokusí v úterý.

Loď Sojuz MS-14 se měla připojit v automatickém režimu v 7:30 SELČ. Když však byla ve vzdálenosti 96 metrů od stanice, začala se od ní náhle oddalovat. Podle serveru americké vesmírné agentury NASA již dostala ruská posádka na palubě ISS instrukce k opravě vadné součásti navigačního systému a pokusí se ho do příštího pokusu o připojení zprovoznit.

Druhý pokus o připojení Sojuzu k ISS se uskuteční v úterý ráno, sdělil v sobotu šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin na twitteru. Podle něj je situace složitá, nicméně je pod kontrolou.

Raketa Sojuz 2.1a odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu ve čtvrtek ráno. Na palubě není žádný astronaut, pouze člověku podobný robot Fjodor, který nese také identifikační označení Skybot F-850. Měří 1,8 metru a váží 160 kilogramů.

Na ISS by měl strávit dva týdny. Za tu dobu by se měl sžívat s lidskou posádkou na stanici a učit se pohybovat v prostředí s nulovou gravitací. Sbírá rovněž telemetrická data a údaje o silách při letu. Do budoucna se také předpokládá, že by mohl pracovat na místech, která jsou pro lidi příliš nebezpečná, nebo že by mohl být vyslán na dlouhé kosmické cesty.

Rusko od roku 2002 používalo na dopravu lidské posádky na ISS rakety Sojuz-FG. Od roku 2020 chce však přejít na Sojuzy 2.1a, které dříve využívala pouze pro dopravu nákladu a satelitů na oběžnou dráhu. Ruská vesmírná agentura Roskosmos letem s Fjodorem na palubě testuje nosič 2.1a pro starty s lidskou posádkou.

Video: Robot Fjodor se má stát prvním ruským androidem na ISS

Robot Fjodor se stane prvním ruským androidem na ISS | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy