Lijme peníze do ekonomik, vyzývá Obama svět

Roman Gazdík
24. 3. 2009 16:33
Před rozhodujícím summitem G20 se názory Evropy a USA na boj s krizí liší
Barack Obama
Barack Obama | Foto: Reuters

Berlín - Pohled na to, jak zatočit s finanční krizí a na ni nabalenou hospodářskou recesí, se na obou stranách Atlantiku velmi liší.

Zatímco Spojené státy propagují velké stimulační balíčky, které mají oživit ekonomiky, Evropa se dalšího zadlužování bojí a raději by se soustředila na posílení mezinárodní regulace.

Kudy dál, se má rozhodnout už druhého dubna na summitu skupiny největších světových ekonomik G20 v Londýně a mnozí analytici se bojí, že jsou pozice důležitých aktérů příliš vzdálené a setkání bude neúspěchem.

Barack Obama tak ve snaze lobbovat za svůj přístup nyní v německém deníku Die Welt a dalších 30 světových listech publikoval článek, ve kterém návrhy administrativy USA propaguje.

Bude to fungovat? Pod Geithnerem se kymácí židle, sotva nastoupil
Bude to fungovat? Pod Geithnerem se kymácí židle, sotva nastoupil | Foto: Reuters

Reklama na stimuly

„Naše snaha musí začít rychlou akcí ke stimulaci růstu," píše americký prezident. „Ostatní členové G20 také sledovali politiku fiskálních stimulů, tyto snahy musejí být robustní a trvat do té doby, dokud nedojde k obnovení poptávky."

„Voláme směrem k našim partnerům, aby se k nám připojili. Věc je naléhavá a vyžaduje společný postup," stojí dále v článku. „Už bylo uděláno mnoho dobré práce, ale mnoho jí ještě zůstává. Toto setkání G20 je fórem pro nový druh globální spolupráce."

Obama podle agentury Bloomberg zdůraznil také nutnost reformy Mezinárodního měnového fondu (MMF), který by měl podle něj získat více financí pro záchranu kolabujících ekonomik, i nutnost vytvořit „silný dohled" a mezinárodní pravidla pro pohyb kapitálu.

EU: Pozor na černé díry

Kalousek a Lagardeová: dva nepřátelé masivních balíčků ve stylu USA
Kalousek a Lagardeová: dva nepřátelé masivních balíčků ve stylu USA | Foto: Reuters

Apel amerického prezidenta přichází den poté, co ministr financí USA Timothy Geithner představil detaily plánu na federální výkup špatných úvěrů z amerických bank. Vláda na ně hodlá využít až jeden bilion dolarů. Letos počítá se schodkem 12,5 procenta.

Že se však podobné utrácení Evropské unii vůbec nelíbí, manifestovala v úterý francouzská ministryně financí Christine Lagardeová.

„Potřebujeme koordinaci na všech úrovních, nikoliv zadní vrátka, nikoliv černé díry," řekla dle agentury Reuters ve videoposelství delegátům zasedání Evropského bankovního a finančního fóra v Praze.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy