Lídři USA a Číny řešili spor o moře a obří zásoby ropy

ČTK Karel Toman, ČTK
19. 11. 2011 11:50
Za sporem o obchodní cesty zuří bitva o naleziště s rezervami jako Saúdská Arábie
Foto: Reuters

Nusa Dua - Americký prezident Barack Obama a čínský premiér Wen Ťia-pao se v sobotu překvapivě sešli na okraj summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v indonéském městě Nusa Dua.

Zprávy o neplánované schůzce dvou lídrů potvrdily, že hlavní agendou summitu se i přes odpor Číny stala diskuse o tom, jak budou jihoasijské země využívat Jihočínské moře, nejvýznamnější regionální tepnu pro lodní dopravu.

Bezpečnost na ní letos opět zhoršily nevyjasněné nároky na tamní nevyužité zásoby ropy, které mají skoro stejný objem jako rezervy Saúdské Arábie.

Hodinová schůzka Obamy a Wena se konala na žádost čínské strany a podle vyjádření poradce v Bílém domě Toma Donilona se na ní hovořilo hlavně o hospodářských otázkách. Je velmi pravděpodobné, že nejdůležitějším tématem byl právě spor o Jihočínské moře.

Čína si hlídá obří zásoby ropy

Jihočínské moře leží jižně od čínské pevniny, a přestože sousedí s mnoha zeměmi, Čína si nárokuje jeho obrovskou část. Svůj nárok zakládá na historické mapě z dob dávno před vznikem Čínské lidové republiky v roce 1949. V moři jsou stovky ostrovů, o mnoho z nich se vedou spory.

S odvoláním na čínskou studii z roku 2008 agentura Bloomberg před časem uvedla, že Jihočínské moře skrývá až 213 miliard barelů ropy, to je asi 80 procent zásob Saúdské Arábie.

Spory o moře vede Čína hlavně s rychle rostoucím Vietnamem, s kterým dokonce vstoupila kvůli ostrovům do konfliktu v letech 1974 a 1988. Třenice v oblasti se opět vyostřily letos, když Vietnam oznámil, že čínské lodi napadly jeho ropná průzkumná plavidla.

Spory tak sice komplikují obchod, hlavně ale brzdí možnost využití obrovských ložisek nedostatkových fosilních paliv. Iniciativu, jak spory v oblasti řešit, předložily na jednání ASEAN Filipíny.

"Mnohostranný dialog" Peking odmítá

Otázku pak rozvířily Spojené státy, když prezident Obama na závěr své návštěvy Austrálie ve čtvrtek řekl, že USA chtějí hrát větší roli v oblasti Tichomoří. Prosazoval také to, aby právě končící summit ASEAN otevřel rozhovory o teritoriálních sváry o Jihočínské moře, kudy každoročně proudí zboží v hodnotě více než pěti bilionů dolarů.

Peking "mnohostranný dialog" odmítl, protože chce věc řešit na bilaterální úrovni a protože by prý nijak nepomohl rozvoji vztahů mezi zeměmi ASEAN. Wen v pátek varoval před vměšováním "vnějších sil" do sporů Pekingu s jeho sousedy, čímž očividně mířil právě na aktivní tichomořskou politiku Spojených států. Různé ambice v otázce kontroly Jihočínského moře mají kromě Číny přinejmenším ještě čtyři další země - Vietnam, Filipíny, Indonésie a Malajsie.

Obama se dnes snažil zdůrazňovat neutrální postoj USA k teritoriálnímu sporu. "Nemáme žádné nároky, nestavíme se na ničí stranu," řekl Donilon. Spojené státy však podle něj jako námořní, obchodní a tichomořská velmoc "mají zájem na volné lodní dopravě, volném obchodu a pokojném řešení konfliktů".

Osobní schůzka Obamy a Wena nejspíše poněkud otupila ostří sporu z posledních dní, protože Čína po setkání uvedla, že se "těší na spolupráci se Spojenými státy v regionu". Náměstek čínského ministerstva zahraničí Liou Čen-min také řekl, že "USA jsou v Asii významným hráčem už od konce druhé světové války".

Summit desetičlenného Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) a osmi regionálních velmocí, zahrnujících mimo jiné USA, Čínu, Rusko a Japonsko začal ve čtvrtek na Bali, dneškem jeho jednání končí.

 

Právě se děje

Další zprávy