Vesničany děsily nálety vos. Zvolili nekompromisní řešení

Vesničané z okresu Čung ve střední Číně se obávali vos a toužili se zbavit stovky jejich hnízd. Skupina dobrovolníků vybrala peníze a upravila dron na létající plamenomet. Šestiramenný bezpilotní stroj s nádrží a tryskou se vždy vznesl a operátor zažehl trysku, ze které se chrlil oheň na hnízdo.
Vesničané ze středočínského okresu Čung se toužili zbavit stovky vosích hnízd. Dobrovolníci vybrali peníze a upravili jim dron na létající plamenomet. | Video: Asociated Press

Na zařízení se vybralo v přepočtu čtvrt milionu korun. Státní televize Čchung-čching citovala vesničany, kteří děkovali dobrovolníkům z organizace Blue Sky: "Nyní se nemusíme bát, že nás bodne vosa." Celá akce je ale na začátku, zatím vypálili pouze jedenáct hnízd.

Bodnutí vosou nebo sršněm vedlo na čínském venkově v minulosti k mnoha úmrtím. Zdejší obyvatelé, kteří se živí především jako zemědělci, se v případě mnohonásobného bodnutí nedokážou včas dostat do nemocnice. To může mít pro alergiky fatální následky.

Deník China Daily např. v roce 2013 psal o tom, že jen v provincii Sečuán zemřelo za rok 2013 v souvislosti s vosím bodnutím 100 lidí.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy