Libyjské jednotky dobyly další část Benghází, osvobodily několik desítek rodin

ČTK ČTK
25. 1. 2017 19:29
Libyjská národní armáda (LNA) pod velením generála Chalífy Haftara dobyla na islamistech čtvrť Džánfúda v Benghází. Osvobodila tak několik desítek rodin, které byly následkem bojů v oblasti uvězněny. S odvoláním na sdělení mluvčího LNA o tom informovala agentura Reuters. Podle zdroje ze záchranných služeb si boje v posledních dvou dnech vyžádaly 30 obětí na životech mezi příslušníky LNA, dalších 25 jich bylo zraněno. Osvobozeno bylo 62 rukojmích, 30 rodin a 46 zahraničních pracovníků. Libye se od revoluce v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu a město Benghází, které bylo střediskem revoluce, tehdy padlo do rukou radikálů. Přes dva roky ve městě bojuje LNA proti islamistům.
Bojovník libyjské armády.
Bojovník libyjské armády. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Írán odškodní rodiny cizinců, kteří zemřeli při sestřelení ukrajinského letadla

Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského dopravního letadla sestřeleného Íránem. Dnes to podle agentury AP prohlásila švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová. Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán se po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně a v důsledku lidské chyby sestřelila.

"Podepsali jsme dohodu o vzájemném porozumění, že budeme nyní společně s Íránem vyjednávat o odškodnění, o kompenzacích pro příbuzné obětí," řekla Lindeová švédské tiskové agentuře TT. Na otázku, zda Írán skutečně vyplatí odškodné, Lindeová odpověděla, že o tom není pochyb.

Švédsko s Kanadou, Ukrajinou, Británií a s Afghánistánem postupují společně s cílem vymoci na Íránu odškodné. "Očekáváme, že velmi brzy budeme mít první vyjednávání s konkrétními výsledky," řekla šéfka švédské diplomacie.

Další zprávy