Libyjská metropole se znovu stala terčem leteckých útoků

ČTK ČTK
24. 8. 2014 14:59
Zemí v poslední době zmítají nejhorší boje od Kaddáfího pádu.
Libye. Ilustrační foto
Libye. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Tripolis - Libyjská metropole Tripolis se v neděli znovu stala terčem leteckých útoků. Není jasné, kdo za nimi stojí, namířeny jsou ale zřejmě proti islamistické milici Fadžr Libya, která v sobotu po dlouhých bojích údajně převzala kontrolu nad mezinárodním letištěm v Tripolisu. Milice, která sdružuje bojovníky z Misuráry, z leteckých úderů obvinila Egypt a Spojené arabské emiráty. Káhira dnes ale své zapojení do libyjského konfliktu podle zahraničních agentur popřela.

Podrobnosti o nedělním útoku nejsou dosud známy. Tripolis se v bojiště proměnil od června, sobotní letecká operace si vyžádala nejméně 15 obětí na straně islamistů. K sobotním útokům se přihlásil bývalý generál Chalífa Haftar, který je spojencem milic ze Zintánu. Stojí přitom i za útoky, které se odehrály v pondělí.

Nejhorší boje od Kaddáfího pádu

Milice ze Zintánu zřejmě oslabila svou pozici poté, co se mezinárodní letiště zřejmě dostalo pod kontrolu milicionářů z Misuráty, kteří o něj dlouho bojovali právě s někdejšími kolegy ze Zintánu. Obě milice stály za pádem režimu Muammara Kaddáfího z roku 2011. Převzetí kontroly nad letištěm oznámili bojovníci milice z Misuráty, kteří v neděli vtrhli do sídla soukromé televizní stanice v metropoli a podle agentury AFP unesli její zaměstnance.

Zemí v poslední době zmítají nejhorší boje od Kaddáfího pádu.

Libyjský parlament, který sídlí v Tobrúku, v neděli dvojici milic Fadžr Libya (Libyjský úsvit) a Ansar aš-Šaría označil za teroristické skupiny. Obě jsou tak legitimním cílem útoků armády. Zákonodárci požádali někdejšího generála Haftara, aby pokračoval v boji s ozbrojenci s Misuráty. Libye totiž nemá funkční armádu, o zajištění bezpečnosti tak žádá právě milice.

Chaos v Benghází

Ve východolibyjském Benghází se střetávají ozbrojenci, kteří se připojili k Haftarovi, s islamisty ze skupiny Ansar aš-Šaría. Haftar boje proti ní zahájil v květnu a tvrdil, že se na jeho stranu připojilo 80 procent libyjského letectva, námořnictva i pozemní armády. Benghází od té doby zachvátil chaos, který centrální úřady nedokážou zvládnout.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy