reklama
 
 

Libyjci zabili velvyslance USA kvůli filmu o muslimech

12. 9. 2012
Protesty hlásí i egyptská Káhira, muslimům se údajně nelíbí film o Mohamedovi

Tripolis/Káhira - Tragicky skončil útok ozbrojenců na americký konzulát ve východolibyjském Benghází. Zemřeli při něm velvyslanec Christopher Stevens a tři další diplomaté, informovala agentura Reuters.

Velvyslanec podle lékaře, který se jej pokoušel 90 minut oživi, zemřel následkem inhalace kouře, což způsobilo krvácení do žaludku. Jiná zranění neměl.

Prezident Barack Obama incident ostře odsoudil a nařídil zvýšení bezpečnosti amerického diplomatického personálu po celém světě. Tripolis se kvůli incidentu Spojeným státům omluvil.

"Sukničkář Mohamed"

Záminkou k napadení zastupitelského úřadu byl údajně dvouhodinový americký snímek Innocence of Muslims (Nevinnost muslimů), který napsal a natočil americko-izraelský filmař Sam Bacile.

Film zobrazuje zakladatele islámu mimo jiné jako nezodpovědného sukničkáře, který schvaloval pohlavní zneužívání dětí, a tvrdí, že Mohamed byl podvodník. Snímek z roku 2011 za pět milionů dolarů prý pomohlo financovat více než sto židovských sponzorů.

"Islám je rakovina, tečka," řekl podle AP šestapadesátiletý Bacile, který se od úterý skrývá.

Afghánské úřady kvůli jeho filmu ve středu dočasně zablokovaly server YouTube. Egyxptský prezident Muhammad Mursí film odsoudil a požádal americkou vládu o stíhání jeho tvůrců. A hnutí Taliban vyzvalo své ozbrojence k pomstě na amerických vojácích.

Ostřelování z raketometů

Protest v Benghází vypukl v úterý večer a podle svědků se ho zúčastnilo několik desítek lidí. "Stříleli do vzduchu, poté vnikli do budovy," řekl náměstek libyjského ministra vnitra.

Útočníci se pokusili budovu zapálit a stříleli na ni z raketometů. Podle svědků byla budova na mnoha místech ohořelá.

Spojené státy napadení svých zastupitelských úřadů v Káhiře a v Benghází potvrdily. "S největší rozhodností odsuzujeme takové útoky proti diplomatickým misím," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Victoria Nulandová.

Jones opět na scéně

Protesty se konaly i v Káhiře, kde se u ambasády USA shromáždilo na 3000 demonstrantů. Dvě desítky lidí nakonec strhly z budovy americkou vlajku. Tu pak demonstranti roztrhali a její zbytky spálili.

V době demonstrace nebylo jasné, který konkrétní film demonstranty pobouřil. Nejspíš se ale nejedná o žádný snímek, který by se aktuálně promítal v kinech nebo veřejných médiích.

Podle zdroje agentury Reuters se měl v úterý na internetu objevit film amerického pastora Terryho Jonese, v němž se údajně odehrává symbolický soud s prorokem Mohamedem. Terry Jones se nechvalně proslavil, když se v roce 2010 chystal veřejně spálit výtisky koránu.

autoři: Zahraničí, ČTK | 12. 9. 2012

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama