Levice v Japonsku má dvě třetiny křesel, ukazují odhady

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
30. 8. 2009 15:00
Japonská média zveřejnila první odhady výsledků voleb
Foto: Reuters

Tokio - Japonská opozice poprvé v historii míří k vítězství ve volbách. A bude zřejmě drtivé.

Povolební průzkumy prováděné před volebními místnostmi naznačily, že by levicová Demokratická strana Japonska (DPJ) mohla získat až dvě třetiny mandátů v dolní komoře parlamentu.

Japonská soukromá televize Asahi odhaduje, že by levicová strana mohla obsadit asi 315 z celkem 480 křesel.

V čele japonského kabinetu by tak s největší pravděpodobností stanul předseda a zakladatel DPJ Jukio Hatojama.

Předseda a zakladatel DPJ Jukio Hatojama.
Předseda a zakladatel DPJ Jukio Hatojama. | Foto: Reuters

"Jsem šťastný, že budeme moci převzít moc díky podpoře tolika lidí. Zároveň ale cítím velkou zodpovědnost," řekl v souvislosti s prvními odhady výsledků zástupce generálního tajemníka pravděpodobně vítězné strany Jošihiko Noda stanici NHK.

Předvolební předpovědi, že vládnoucí Liberálně-demokratická strana, kterou vede premiér Taro Aso, utrpí vysokou porážku, se tak zřejmě vyplní. Dosud vládnoucí strana už připustila, že míří k historické porážce a její vedení nabídlo rezignaci.

LDP by měla podle odhadů stanice NHK získat kolem stovky křesel, což je asi třikrát méně než po posledních volbách. Její koaliční partner Strana spravedlnosti a čistoty by mohla obsadit zhruba jen 20 míst.

Budova japonského parlamentu v Tokiu.
Budova japonského parlamentu v Tokiu. | Foto: Reuters

Konečné oficiální výsledky se očekávají v pondělí.

Za porážku Liberálních demokratů mohou pravděpodobně hospodářské obtíže, jako je v poslední době rekordně vysoká nezaměstnanost, ekonomický propad, zadlužování a rychle stárnoucí populace.

Hlavním úkolem DPJ bude tedy oživení stagnující japonské ekonomiky. Strana své voliče lákala na sociální podpory, bezplatné vzdělání, pomoc v nezaměstnanosti nebo zrušení dálničních poplatků.

Experti jsou ale skeptičtí, zda demokratičtí ministři bez zkušeností s vládnutím budou schopni tyto plány uskutečnit, když zároveň slibují daňové škrty.

Liberálně-demokratická strana stála v čele Japonska od roku 1953 s výjimkou jedenácti měsíců na přelomu let 1993 a 1994. Vždy získávala ve volbách nejvíce hlasů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy