Lesby a gayové ve při. Kdo víc trpěl za Hitlera?

Monika Horáková
9. 4. 2010 22:30
Předmětem sporu se stal pomník připomínající pronásledování homosexuálů v období nacismu.
Foto: Reuters

Berlín - Berlínský pomník, který připomíná pronásledování homosexuálů v období národního socialismu, se stal předmětem sporu. Promítá se v něm totiž film, v němž se líbají dva gayové.

Lesby to považují za podceňování utrpení, kterým si i ony musely v období nacismu projít. Požadují proto, aby se film každé dva roky obměňoval za líbající se ženy. A jejich požadavek byl vyslyšen.

Podle rakouského serveru Standard bude 27. května promítaný film v pomníku vyměněn. Proti se však postavilo 25 aktivistů a vědců. Výměnou videa podle nich dojde k "falšování historie". Argumentují tím, že lesby se do koncentračních táborů sice také dostávaly, nikoli však za svou orientaci.

Napsali také protestní dopis, který mimo jiné doručili ministru kultury Berndu Neumannovi (CDU).

Německý server Emma však nezůstává pozadu. Před několika dny zveřejnil text, v němž vypočítává lesbické páry, které podle něj byly v období nacismu prokazatelně pronásledovány pro svou orientaci.

"Nelze pátrat pouze v trestních spisech," citoval server Bernharda Rosenkranze a Ulfa Bollmanna, autory výstavy "Pronásledování homosexuálů v Hamburku 1919-1969".

Autoři výstavy prostudovali také spisy vedené výchovnými ústavy a lékařskými institucemi. Nalezli v nich četné důkazy zbavení právní způsobilosti a nucených sterilizací lesbických žen v daném období.

"Od samého začátku jsme upozorňovali, že pomník by měl být neutrální," píše redakce serveru Emma. "Teprve když autoři přišli se svou verzí líbajících se mužů, začali jsme požadovat doplnění o ženský pár." 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy