Filadelfie - Ještě jako batole dostal otravu krve, kvůli níž mu lékaři museli posléze amputovat obě horní končetiny a chodidla.
Nyní se osmiletý Američan Zion Harvey stal vůbec nejmladším pacientem, jemuž lékaři transplantovali obě ruce.
Novinářům na tiskové konferenci řekl, že probudit se s novýma rukama bylo "nejdřív divné, ale potom dobré".
Ačkoliv měl obě ruce silně obvázané, rozdával úsměvy na všechny strany a poděkoval lékařům za to, že se o něj starali.
Hoch z předměstí Baltimoru podstoupil operaci začátkem měsíce ve filadelfské dětské nemocnici, kde se o něj staraly čtyři týmy chirurgů.
Ani jedna slza
Náročná operace trvala 11 hodin a na sále se vystřídalo přes 40 lékařů, sester a dalšího personálu a odborníků z plastické chirurgie, ortopedie, anesteziologie a radiologie.
Lékaři nejprve pečlivě spojili kosti a pak žíly. Když v rukou začala kolovat krev, chirurgové pospojovali šlachy, svaly a nervy.
"Probudil se s úsměvem," řekl vedoucí týmu lékařů L. Scott Levin. "Žádné naříkání, ani jedna slza nebo stížnost."
Zion dostal otravu krve už jako batole. Kvůli sepsi mu začalo selhávat několik orgánů a lékaři mu ve čtyřech letech museli amputovat ruce a chodidla. Potřeboval rovněž transplantaci ledviny, kterou mu darovala matka.
Přes svůj handicap se od svých vrstevníků příliš neliší - lékaři o něm naopak tvrdí, že je na svůj věk velmi vyspělý. Díky protéze na noze může Zion chodit do školy, běhat a skákat. Naučil se také s předloktím psát, jíst nebo hrát videohry.