"Místo potlesku nám přidejte." Zdravotníci ve Francii vyšli po koronakrizi do ulic

Magdaléna Rejžková Magdaléna Rejžková
17. 6. 2020 11:52
Před dvěma týdny francouzská vláda oznámila, že vojenskou přehlídku 14. července nahradí pocta těm, kteří pomáhali během pandemie - zdravotníkům. Ti ale v úterý vyšli do ulic, aby vzkázali, že místo medailí by uvítali jiné uznání. Ve francouzském zdravotnictví chybí peníze. V nemocnicích je málo lůžek a lékaři si stěžují na nízké platy.

Marseille (od naší zpravodajky) - Byla to první koordinovaná a celostátní akce francouzských zdravotníků od začátku pandemie. V úterý vyšly do ulic desítky tisíc zdravotních sester a bratrů, pečovatelů i lékařů a na více než 220 shromážděních po celé Francii se dovolávali vyšších platů i většího uznání své profese.

To vše v době, kdy francouzská vláda projednává reformu zdravotnictví. Konkrétní kroky by měla představit na začátku července. 

"Nedostatek lůžek, personálu i materiálu… Ve zkratce: katastrofálně chybí peníze," shrnuje situaci zdravotní sestra Lydie, která pracuje ve státní nemocnici L'hôpital Nord v přístavu Marseille. Spolu s kolegyněmi přišla na manifestaci bojovat i za lepší ocenění své práce.

"Platy zdravotníků jsou ve Francii malé, pokud nejste lékař. Neprodáváme boty nebo oblečení, máme v rukou lidské životy a zasloužíme si více," vysvětluje Lydie. O kolik by podle ní měly platy vzrůst? "Žádáme navýšení o 300 eur měsíčně (v přepočtu 8000 korun - pozn. red.). Plat kolem 1500 eur (40 tisíc korun) se sice může zdát dostatečný, ale když jste svobodná matka s dětmi, která musí trávit víc času v práci než doma, stačit vám to nebude."

Francouzská vláda přitom přislíbila zdravotníkům jednorázovou injekci - podporu 1500 eur těm, kdo byli během koronavirové pandemie v první linii. Reálně ale zatím mnoho z účastníků demonstrace příspěvek nevidělo.

Například pečovatelka ze skupiny Medeos, která sdružuje domovy pro seniory, ani netuší, jestli na ni má nárok. "Komunikace vlády není vůbec jasná. Prémie je prý určena lidem, kteří pracovali během celé karantény, což by byl i můj případ, ale zatím nám nikdo neřekl, kdy, jak a jestli vůbec ji obdržíme. Navíc mi to připadá nespravedlivé vůči těm, kdo naskočili třeba v půlce epidemie, aby nás občas vystřídali. Bez nich bychom zkolabovali. A oni teď nemají nárok na nic, přestože se obětovali?" diví se.

Bojí se i toho, že do budoucna bude těžké motivovat mladé lidi, aby měli chuť pracovat v domovech pro seniory a dalších podobných zařízeních. "Stát se musí snažit vytvářet pracovní místa a podporovat potřebné vzdělání, jinak budou stávající zaměstnanci brzo vyčerpaní, zvlášť po současné krizi."

Lékařům tleskali, ale na nás zapomněli

Podle účastníků protestů krize kolem koronaviru odhalila nedostatky, na které upozorňovali už dávno. "Ve zdravotnictví se škrtá už dlouho, ale aby nám někdo během krize říkal, že si stejné oblečení a ochranné pomůcky máme brát dva dny po sobě, protože jiné nejsou, to přece nejde," rozčilují se sestry z nemocnice Conception v Marseille.

Do protestů se ale zapojily i další profese, třeba zdravotní laboranti, kteří například odebírají vzorky krve a v laboratořích je analyzují. "Máme pocit, že se na nás úplně zapomnělo. O zdravotnících se mluvilo, lidé jim tleskali každý večer ze svých oken a balkonů, ale o nás se nikdo ani nezmínil. Přitom jsme také odváděli svou práci," vysvětluje jeden z nich. 

Manifestaci v Marseille pak přišli podpořit i lidé z úplně jiných odvětví, z nichž se mnozí hlásí k odkazu hnutí žlutých vest. Po důchodové reformě, kvůli které protestovali loni po celé zemi, se jim nelíbí, že vláda chce řídit zdravotnictví "jako firmu".

"Francie v roce 2020: žádné masky, žádný materiál! Už nikdy více!"
"Francie v roce 2020: žádné masky, žádný materiál! Už nikdy více!" | Foto: Magdaléna Rejžková

Většina protestujících je vůči současnému plánu zdravotnické reformy velmi skeptická. Jeho spuštění oznámil ministr zdravotnictví Olivier Véran 25. května s tím, že bude v následujících týdnech jednat se třemi stovkami ředitelů nemocnic, odborářů, lékařů a dalších aktérů. O investicích do zdravotnictví a dostatečném ohodnocení zdravotnických profesí mluvil ve svém projevu i prezident Emmanuel Macron už na konci března, kdy navštívil jednu z nejzasaženějších nemocnic v Mulhouse.

Jedna z pečovatelek na demonstraci si však stěžuje, že sliby obou politiků jsou velmi abstraktní. "Například lidé na volné noze nejsou do této diskuse přizváni vůbec a obecně zatím není jasné, jaký balíček peněz dá vláda k dispozici. Slibuje, ale konkrétní kroky nikde."

Střety s policií

Ministr zdravotnictví nicméně v pondělí pro televizi LCI potvrdil, že "debaty jsou v plném proudu a že už se uskutečnilo více než sto konzultací". Konkrétní opatření hodlá představit v průběhu července.

V Paříži se proto demonstrovalo přímo před budovou ministerstva zdravotnictví, která se nachází v ulici, podle níž se i plán reformy "Ségur de la santé" jmenuje. Do následného průvodu se zapojilo 18 tisíc lidí. Na jeho konci došlo ke střetům s policií. Později se na sociálních sítích objevilo video z akce, na němž policisté podle uživatelů nepřiměřeně zasahují proti zdravotnici, která po nich údajně házela projektily.

Medik na ulici: Občas mám pocit vyhoření. Je těžké, když se od lidí nedočkáte vděku

Nejhůř se mi vyrovnává s tím, když lidé neprojevují vděčnost nebo po mně chtějí nepatřičné věci, třeba peníze, říká student medicíny David Varyš. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy