Lavina v tureckých horách zabila deset horolezců

Markéta Chaloupská
25. 1. 2009 14:33
K tragédii došlo v horách v oblasti Černého moře
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Istanbul  - Lavina, která dnes spadla v severovýchodním Turecku, si vyžádala život deseti horolezců. Po dvou dalších lidech, kteří jsou stále uvězněni pod sněhem, záchranáři pátrají.

Podle agentury AP se lavina sesunula v malém horském středisku v blízkosti pobřeží Černého moře a pod sněhem zůstalo až 16 lidí. Guvernér provincie Gümüşhane agentuře řekl, že čtyři byli vytaženi živí a hospitalizováni. Jeden ze záchráněných je ale zraněn vážně. 

Po dalších zasypaných stále pátrají vojenští i soukromí záchranáři se psy.

Skupina horolezců pocházela z horolezeckého klubu ze sousední provincie Trabzon. Do hor přijela slavit  na sněhový festival, který se tu o víkendu konal.

Tento víkend jsou lavinová neštěstí mimořádně častá. Kromě desítky mrtvých v Turecku, zahynulo v sobotu pod lavinou pět lidí v různých částech francouzských Alp.

Lavina v Kanadě

Sesuvy sněhu jsou stálým rizikem pro návštěvníky i obyvatele mnoha hor.

Na konci prosince například v Kanadě lavina připravila o život osm lidí, z toho šest se jich podařilo nalézt.

Neštěstí se odehrálo nedaleko města Fernie ve Skalistých horách. Skupinu 11 lidí cestujících na sněžných skútrech zasypala lavina. Tři zavalení se ze závalu vyprostili sami a pokusili se kolegům pomoct.

Nenašli však v hlubokém sněhu nikoho a z obav, že by další lavina zavalila i je, snahu ukončili a přivolali pomoc.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy