Lavina v tureckých horách zabila deset horolezců

Markéta Chaloupská
25. 1. 2009 14:33
K tragédii došlo v horách v oblasti Černého moře
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Istanbul  - Lavina, která dnes spadla v severovýchodním Turecku, si vyžádala život deseti horolezců. Po dvou dalších lidech, kteří jsou stále uvězněni pod sněhem, záchranáři pátrají.

Podle agentury AP se lavina sesunula v malém horském středisku v blízkosti pobřeží Černého moře a pod sněhem zůstalo až 16 lidí. Guvernér provincie Gümüşhane agentuře řekl, že čtyři byli vytaženi živí a hospitalizováni. Jeden ze záchráněných je ale zraněn vážně. 

Po dalších zasypaných stále pátrají vojenští i soukromí záchranáři se psy.

Skupina horolezců pocházela z horolezeckého klubu ze sousední provincie Trabzon. Do hor přijela slavit  na sněhový festival, který se tu o víkendu konal.

Tento víkend jsou lavinová neštěstí mimořádně častá. Kromě desítky mrtvých v Turecku, zahynulo v sobotu pod lavinou pět lidí v různých částech francouzských Alp.

Lavina v Kanadě

Sesuvy sněhu jsou stálým rizikem pro návštěvníky i obyvatele mnoha hor.

Na konci prosince například v Kanadě lavina připravila o život osm lidí, z toho šest se jich podařilo nalézt.

Neštěstí se odehrálo nedaleko města Fernie ve Skalistých horách. Skupinu 11 lidí cestujících na sněžných skútrech zasypala lavina. Tři zavalení se ze závalu vyprostili sami a pokusili se kolegům pomoct.

Nenašli však v hlubokém sněhu nikoho a z obav, že by další lavina zavalila i je, snahu ukončili a přivolali pomoc.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy