Kvůli únosu vietnamského podnikatele míří na Slovensko němečtí vyšetřovatelé

ČTK ČTK
8. 2. 2019 19:33
Kvůli kauze únosu vietnamského podnikatele Trinha Xuana Thanta z Berlína přes Slovensko do Vietnamu se do Bratislavy v nejbližších dnech chystají němečtí vyšetřovatelé. Podle slovenského listu Pravda to potvrdila slovenská prokuratura i policie.
Unesený Vietnamec Trinh Xuan Thant.
Unesený Vietnamec Trinh Xuan Thant. | Foto: ČTK

Kvůli kauze únosu vietnamského podnikatele Trinha Xuana Thanta z Berlína přes Slovensko do Vietnamu se do Bratislavy v nejbližších dnech chystají němečtí vyšetřovatelé. Podle slovenského listu Pravda to potvrdila slovenská prokuratura i policie.

"Němečtí vyšetřovatelé zatím výslechy slovenských občanů neprovedli. Předběžně jsou plánovány na příští týden," sdělil listu mluvčí bratislavského státního zastupitelství. Kdy se výslechy uskuteční a kolik jich bude, podle něj záleží na německé straně.

Kauza rezonovala i na čtvrtečním setkání premiérů zemí visegrádské čtyřky (V4; Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Na otázku německého novináře po jejích dopadech na německo-slovenské vztahy kancléřka odpověděla: "Nepochybuji, že Slovensko dělá vše pro to, aby se to vyšetřilo."

Vietnamský podnikatel a funkcionář komunistické strany Trinh Xuan Thant, který usiloval o azyl v Německu, byl podle německé prokuratury v létě 2017 unesen vietnamskými agenty z Berlína a pak propašován přes Slovensko do vlasti.

Případ vyšetřují německé orgány činné v trestním řízení. Slovenská policejní inspekce loni zastavila trestní stíhání týkající se podezření, že se na únosu vědomě podílely slovenské státní orgány.

V létě 2017 do Bratislavy zavítala delegace vedená vietnamským ministrem veřejné bezpečnosti. Té slovenská strana zapůjčila vládní letadlo k přeletu do Moskvy. Před soudem zatím v Německu stanul Long N. H., který si v Praze půjčil dvě auta, jež byla podle vyšetřování k únosu využita. Berlínský soud ho loni v červenci poslal na tři roky a deset měsíců do vězení. Právě přes Prahu podle všeho únosci cestovali do Bratislavy, než se odtamtud vydali do Moskvy a posléze do Vietnamu.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Skotsko bude za pár let nezávislé a v Evropské unii, řekla Sturgeonová

Skotsko bude za pár let nezávislou zemí a zároveň členským státem Evropské unie, je přesvědčena skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Řekla to ve středu na tiskové konferenci v Berlíně. Šéfka separatistické Skotské národní strany (SNP) také dala najevo vážné pochybnosti, zda britský premiér Boris Johnson najde v otázce brexitu kompromis, který by vyhovoval Bruselu i parlamentu v Londýně. V příštích měsících Sturgeonová očekává předčasné volby.

"Riziko, že Británie opustí Evropskou unii bez dohody, je stále velké. Poškodilo by to naši ekonomiku a naše občany, a já udělám všechno pro to, abych tomu zabránila," uvedla Sturgeonová. Zdůraznila přitom, že si velká většina Skotů brexit nepřála. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy