Kvůli únosu vietnamského podnikatele míří na Slovensko němečtí vyšetřovatelé

ČTK ČTK
8. 2. 2019 19:33
Kvůli kauze únosu vietnamského podnikatele Trinha Xuana Thanta z Berlína přes Slovensko do Vietnamu se do Bratislavy v nejbližších dnech chystají němečtí vyšetřovatelé. Podle slovenského listu Pravda to potvrdila slovenská prokuratura i policie.
Unesený Vietnamec Trinh Xuan Thant.
Unesený Vietnamec Trinh Xuan Thant. | Foto: ČTK

Kvůli kauze únosu vietnamského podnikatele Trinha Xuana Thanta z Berlína přes Slovensko do Vietnamu se do Bratislavy v nejbližších dnech chystají němečtí vyšetřovatelé. Podle slovenského listu Pravda to potvrdila slovenská prokuratura i policie.

"Němečtí vyšetřovatelé zatím výslechy slovenských občanů neprovedli. Předběžně jsou plánovány na příští týden," sdělil listu mluvčí bratislavského státního zastupitelství. Kdy se výslechy uskuteční a kolik jich bude, podle něj záleží na německé straně.

Kauza rezonovala i na čtvrtečním setkání premiérů zemí visegrádské čtyřky (V4; Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Na otázku německého novináře po jejích dopadech na německo-slovenské vztahy kancléřka odpověděla: "Nepochybuji, že Slovensko dělá vše pro to, aby se to vyšetřilo."

Vietnamský podnikatel a funkcionář komunistické strany Trinh Xuan Thant, který usiloval o azyl v Německu, byl podle německé prokuratury v létě 2017 unesen vietnamskými agenty z Berlína a pak propašován přes Slovensko do vlasti.

Případ vyšetřují německé orgány činné v trestním řízení. Slovenská policejní inspekce loni zastavila trestní stíhání týkající se podezření, že se na únosu vědomě podílely slovenské státní orgány.

V létě 2017 do Bratislavy zavítala delegace vedená vietnamským ministrem veřejné bezpečnosti. Té slovenská strana zapůjčila vládní letadlo k přeletu do Moskvy. Před soudem zatím v Německu stanul Long N. H., který si v Praze půjčil dvě auta, jež byla podle vyšetřování k únosu využita. Berlínský soud ho loni v červenci poslal na tři roky a deset měsíců do vězení. Právě přes Prahu podle všeho únosci cestovali do Bratislavy, než se odtamtud vydali do Moskvy a posléze do Vietnamu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy