Kvůli únosu vietnamského podnikatele míří na Slovensko němečtí vyšetřovatelé

ČTK ČTK
8. 2. 2019 19:33
Kvůli kauze únosu vietnamského podnikatele Trinha Xuana Thanta z Berlína přes Slovensko do Vietnamu se do Bratislavy v nejbližších dnech chystají němečtí vyšetřovatelé. Podle slovenského listu Pravda to potvrdila slovenská prokuratura i policie.
Unesený Vietnamec Trinh Xuan Thant.
Unesený Vietnamec Trinh Xuan Thant. | Foto: ČTK

Kvůli kauze únosu vietnamského podnikatele Trinha Xuana Thanta z Berlína přes Slovensko do Vietnamu se do Bratislavy v nejbližších dnech chystají němečtí vyšetřovatelé. Podle slovenského listu Pravda to potvrdila slovenská prokuratura i policie.

"Němečtí vyšetřovatelé zatím výslechy slovenských občanů neprovedli. Předběžně jsou plánovány na příští týden," sdělil listu mluvčí bratislavského státního zastupitelství. Kdy se výslechy uskuteční a kolik jich bude, podle něj záleží na německé straně.

Kauza rezonovala i na čtvrtečním setkání premiérů zemí visegrádské čtyřky (V4; Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Na otázku německého novináře po jejích dopadech na německo-slovenské vztahy kancléřka odpověděla: "Nepochybuji, že Slovensko dělá vše pro to, aby se to vyšetřilo."

Vietnamský podnikatel a funkcionář komunistické strany Trinh Xuan Thant, který usiloval o azyl v Německu, byl podle německé prokuratury v létě 2017 unesen vietnamskými agenty z Berlína a pak propašován přes Slovensko do vlasti.

Případ vyšetřují německé orgány činné v trestním řízení. Slovenská policejní inspekce loni zastavila trestní stíhání týkající se podezření, že se na únosu vědomě podílely slovenské státní orgány.

V létě 2017 do Bratislavy zavítala delegace vedená vietnamským ministrem veřejné bezpečnosti. Té slovenská strana zapůjčila vládní letadlo k přeletu do Moskvy. Před soudem zatím v Německu stanul Long N. H., který si v Praze půjčil dvě auta, jež byla podle vyšetřování k únosu využita. Berlínský soud ho loni v červenci poslal na tři roky a deset měsíců do vězení. Právě přes Prahu podle všeho únosci cestovali do Bratislavy, než se odtamtud vydali do Moskvy a posléze do Vietnamu.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy