Kvůli tragédii na Loveparade půjde před soud 10 lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 12. 2. 2014 12:27
Na věhlasné technoparty v Duisburgu v roce 2010 v tlačenici zemřelo 21 lidí.
Na Loveparade zemřelo v roce 2010 celkem 21 lidí.
Na Loveparade zemřelo v roce 2010 celkem 21 lidí. | Foto: Reuters

Duisburg/Berlín - Německá prokuratura chce postavit před soud deset lidí, kteří podle něj mohou za neštěstí na věhlasné technoparty Loveparade v Duisburgu. Při ní v červenci 2010 zahynulo v tlačenici 21 lidí.

Mezi obviněnými jsou zaměstnanci duisburské radnice i pořadatelé akce.

"Zaprvé, obvinění udělali vážné chyby při plánování a schvalování akce. Zadruhé, v den konání akce porušili povinnost dodržovat bezpečnostní předpisy," vysvětlil duisburský prokurátor Horst Bien.

Žalobci tak dotyčné viní ze zabití z nedbalosti a z ublížení na zdraví z nedbalosti. Za to jim podle německých zákonů hrozí až pětileté vězení

Příliš úzká cesta

Šest pracovníků radnice se podle státního zastupitelství provinilo tím, že schválili uspořádání akce, ačkoliv v jejím plánu byly závažné bezpečnostní nedostatky.

Prokuratura upozornila, že přístupová cesta na Loveparade byla vzhledem k očekávanému počtu účastníků akce příliš úzká. Stavební úřad přesto konání technoparty na vybraném místě povolil.

Zbývající čtyři obvinění jsou pořadatelé akce. Ti podle prokuratury podcenili bezpečnostní opatření a navíc pomocí plotů zúžili už tak nedostatečnou přístupovou cestu.

Státní zastupitelství naopak neobvinilo policisty, kteří na místě zasahovali. Podle prokuratury velitel zásahu situaci nepodcenil, ale nebylo v jeho silách, aby hrozícímu neštěstí zabránil.

Odvolaný primátor

Mezi obviněnými není ani bývalý duisburský primátor Adolf Sauerland, kterého obyvatelé města po Loveparade z funkce odvolali. Stejně tak nebyl obviněn ani šéf pořadatelské agentury Rainer Schaller, protože se podel státního zastupitelství na plánování osobně nepodílel.

"Měli jsme za úkol vyjasnit příčiny katastrofy a vyhodnotit je z pohledu trestního práva. Nepátrali jsme po politické nebo po morální zodpovědnosti, naším úkolem je zjistit trestní odpovědnost jednotlivých lidí," řekl Bien. Připustil ale, že příbuzné obětí takový postup zřejmě neuspokojí.

Vyšetřování zodpovědnosti za tragédii na Loveparade trvalo tři a půl roku. "Byli bychom raději, kdybychom mohli výsledek vyšetřování představit dříve. Ale vzhledem ke komplexnosti případu bylo třeba provést vyšetřování v téměř bezprecedentním objemu."

Vyšetřovatelé pracovali s 900 hodinami videozáznamů z mobilních telefonů a průmyslových kamer, vyslechli kolem 3500 svědků a nechali si zpracovat několik znaleckých posudků.

 

Právě se děje

Další zprávy