Kultovní fotografie Che Guevary míří do dražby

Lucie Kalivodová
27. 2. 2010 21:14
Dražit se bude série kubánských snímků pořízených od roku 1959 do začátku 60. let
Alberto Korda, autor slavného snímku, který se stal předlohou pro vyobrazení na kubánských bankovkách.
Alberto Korda, autor slavného snímku, který se stal předlohou pro vyobrazení na kubánských bankovkách. | Foto: Wikimedia Commons

Londýn - Černobílé snímky legendárního fotografa Alberta Kordy (Alberto Díaz Gutiérrez) včetně obrázků revolucionáře Che Guevary a bývalého kubánského vůdce Fidela Castra hrajícího golf jdou ve Velké Británii do dražby.

Mezi fotografiemi, které umělec doplnil podpisem a daroval svému příteli, jsou i ikonické snímky Che Guevary, které jsou doposud jedním z nejprodávanějších artiklů a jsou součástí mnoha studentských pokojů.

V sérii kubánských snímků pořízených od roku 1959 do začátku let šedesátých je i řada fotografií, na kterých revolucionáři oblečení ve vojenských uniformách hrají golf.

"Kapitalismus versus komunismus. Líbí se mi ta ironie," řekl Chris Albury, který je pověřený vedením dražby. Albury poukazuje na tuto ironii i v případě snímku, na kterých Castro podává ruku americkému spisovateli Ernestu Hemingwayovi.

Další snímky z unikátní kolekce ukazují kubánského diktátora na návštěvě Ruska, těžce ozbrojeného Castra jedoucího v roli spolujezdce na motorce nebo Che Guevaru při rybaření.

Foto: Reuters

"Miluji snímek kubánské revolucionářky ve vojenské uniformě a méně známý záběr Guevary, jak rybaří," dodal Albury. Podle něho jde o skvělou kolekci Kordových fotografií revoluční Kuby.

"A stejně jako všechny úžasné snímky i tyhle umí vyprávět svůj příběh beze slov." Korda byl Castrův dvorní fotograf, a i když vytvořil fotografii Che Guevary, která je jednou z nejčastěji reprodukovaných v historii, nezískal za to žádný autorský honorář.

Aukce se uskuteční 4. dubna v Dominic Winter Book Auctions v britském Cirenseteru. "Všechny fotografie jsou opatřeny Kordovým podpisem a jejich cena je odhadována na pět set liber a více," řekl Albruy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Studená fronta přinesla do Česka intenzivní sněžení, objevily se i zimní bouřky

Českem přechází studená fronta, kterou dopoledne provázelo místy intenzivní sněžení a prudký vítr. Ojediněle se objevily i zimní bouřky, informovali dnes na facebooku pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu. Už dříve varovali, že sněžení v kombinaci se silným větrem může hlavně v místech nad 500 metrů nad mořem vytvářet nebezpečné sněhové jazyky, na horách závěje, a to až do pátečního večera.

"V souladu s předpovědí přechází naše území podružná studená fronta v podobě výrazného pásu intenzivního sněžení, kdy se na této linii ojediněle vyskytují zimní bouřky," uvedli meteorologové a přidali několik fotografií z webových kamer. Další snímky zachycující dopolední sněhovou vánici lidé sdíleli na sociálních sítích.

Bouřky v zimě jsou spíše vzácné a obvykle méně plošné než ty letní, každou zimu jich bývá několik. "Nečekejte ale klasické letní blýskavice - zimní bouřky jsou o mnoho decentnější," upozornili meteorologové.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

V Česku ubylo lidí v příjmové chudobě, předloni jich bylo meziročně asi o 100 tisíc méně

Domácnosti si předloni v prvním roce epidemie příjmově polepšily, a to hlavně díky penězům od státu. V roce 2020 nejrychleji rostl příjem seniorům, zjistil Český statistický úřad (ČSÚ). Lidí v příjmové chudobě předloni ubylo. Bylo jich asi 900 tisíc, meziročně tedy o 100 tisíc méně. Míra příjmové chudoby klesla z 9,5 na 8,6 procenta, uvedl ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Z osobností světové politiky důvěřují Češi nejvíce slovenské prezidentce Čaputové, naopak nejvyšší nedůvěru má ruský prezident Putin, uvedl výzkum

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Česká filharmonie kvůli nakaženým hráčům ruší koncerty s Shekuem Kannehem-Masonem

Kvůli koronaviru ruší Česká filharmonie tři koncerty plánované na 20. až 22. ledna v pražském Rudolfinu. Britský violoncellista Sheku Kanneh-Mason měl pod taktovkou Jakuba Hrůši zahrát Koncert pro violoncello a orchestr e moll Edwarda Elgara. Peníze za vstupné orchestr vrátí v plné výši. "Držitelé vstupenek budou kontaktováni zákaznickým servisem, popřípadě se na něj mohou sami obrátit," říká mluvčí orchestru Luděk Březina.

Na začátku týdne se u filharmonika, který se připravoval na pondělní koncert Komorního orchestru České filharmonie, objevilo potvrzení nemoci covid-19. To si vynutilo změnu programu. Ve středu přibyl další případ a orchestr se z preventivních důvodů rozhodl vystoupení zrušit. Ve středu přibylo v Česku 25 989 nově potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2500 méně než v úterý, kdy byl nárůst rekordní za celou dobu epidemie.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Inflace v eurozóně stoupla na rekordních pět procent

Míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na rekordních pět procent, zatímco v celé Evropské unii se dostala na 5,3 procenta. Ve čtvrtek to oznámil evropský statistický úřad Eurostat. V Česku vzrostly ceny ještě více, inflace činila 5,4 procenta. Nejvíce k růstu cen opět přispěly energie, dražší ale byly například i služby.

O rok dříve, tedy v prosinci 2020, byla eurozóna ještě v deflaci minus 0,3 procenta. Míra inflace v Evropské unii před rokem činila 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy